Bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego
20.01.2013
W omawianej sprawie znajdzie zastosowanie Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, jak również wcześniej regulująca kwestię mieszkań spółdzielczych Ustawa z dnia 16 września 1982 roku prawo spółdzielcze.
Zgodnie z art. 218 Prawa spółdzielczego lokatorskie prawo do lokalu jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.
W razie wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy. Należność z tego tytułu powinna stanowić taką samą część wartości lokalu zaktualizowanej w sposób przewidziany w art. 229 § 1 Prawa spółdzielczego, jaką część wartości lokalu stanowił wkład mieszkaniowy w dacie przydziału lokalu. Roszczenie o zwrot wkładu jest zbywalne i podlega egzekucji.
Z informacji przez Panią podanych wynika, iż w świetle obowiązujących przepisów w latach dziewięćdziesiątych żadne z dzieci nie dokonało niezbędnych czynności w celu stania się członkiem spółdzielni po śmierci mamy.
Zgodnie natomiast z art. 4 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
Za opłaty, o których mowa powyżej, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
Tym samym z mocy art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za opłaty z tytułu używania lokalu odpowiadają solidarnie członek spółdzielni oraz osoby, które faktycznie zamieszkują w lokalu. Solidarność odpowiedzialności polega na tym, że spółdzielnia w razie zadłużenia może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie lub od każdego z osobna (art. 366 Kodeksu cywilnego).
Osoby zajmujące lokal mieszkalny w chwili obecnej nie posiadają żadnego tytułu prawnego do lokalu tj. nie są jego właścicielami, nie są członkami spółdzielni. Spółdzielnia najprawdopodobniej nie żąda czynszu lecz odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego.
Stosownie do art. 18 ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów „osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie”.
Wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli
odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby bezumownie zajmującej lokal odszkodowania uzupełniającego.
Jak wynika z powyższych uregulowań roszczenia kierowane względem Pani osoby przez Spółdzielnię nie mają żadnych podstaw prawnych, co więcej to w Pani gestii jest wyjaśnienie stanu prawnego tego mieszkania i wyjaśnienie dlaczego spółdzielnia do chwili obecnej nie rozliczyła się z wkładu budowlanego wniesionego przez Pani nieżyjącą mamę.
Tagi: odszkodowanie, eksmisja
Opinie naszych zadowolonych Klientów