Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego

20.01.2013
W omawianej sprawie znajdzie zastosowanie Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, jak również wcześniej regulująca kwestię mieszkań spółdzielczych Ustawa z dnia 16 września 1982 roku prawo spółdzielcze.
 
Zgodnie z art. 218 Prawa spółdzielczego lokatorskie prawo do lokalu jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.
 
W razie wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy. Należność z tego tytułu powinna stanowić taką samą część wartości lokalu zaktualizowanej w sposób przewidziany w art. 229 § 1 Prawa spółdzielczego, jaką część wartości lokalu stanowił wkład mieszkaniowy w dacie przydziału lokalu. Roszczenie o zwrot wkładu jest zbywalne i podlega egzekucji.
 
Z informacji przez Panią podanych wynika, iż w świetle obowiązujących przepisów w latach dziewięćdziesiątych żadne z dzieci nie dokonało niezbędnych czynności w celu stania się członkiem spółdzielni po śmierci mamy. 
 
Zgodnie natomiast z art. 4 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
 
Za opłaty, o których mowa powyżej, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
 
Tym samym z mocy art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za opłaty  z tytułu używania lokalu odpowiadają solidarnie członek spółdzielni oraz osoby, które faktycznie zamieszkują w lokalu. Solidarność odpowiedzialności polega na tym, że spółdzielnia w razie zadłużenia może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie lub od każdego z osobna (art. 366 Kodeksu cywilnego).
 
Osoby zajmujące lokal mieszkalny w chwili obecnej nie posiadają żadnego tytułu prawnego do lokalu tj. nie są jego właścicielami, nie są członkami spółdzielni. Spółdzielnia najprawdopodobniej nie żąda czynszu lecz odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego. 
 
Stosownie do art. 18 ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów „osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie”.
 
Wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby bezumownie zajmującej lokal odszkodowania uzupełniającego.
 
Jak wynika z powyższych uregulowań roszczenia kierowane względem Pani osoby przez Spółdzielnię nie mają żadnych podstaw prawnych, co więcej to w Pani gestii jest wyjaśnienie stanu prawnego tego mieszkania i wyjaśnienie dlaczego spółdzielnia do chwili obecnej nie rozliczyła się z wkładu budowlanego wniesionego przez Pani nieżyjącą mamę.


Tagi: odszkodowanie, eksmisja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły