Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Unieważnienie umowy dożywocia

17.01.2013
Zgodnie z regulacjami kodeksu cywilnego jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. 
 
Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.
 
W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. Zgodnie więc z ustawą uprawnienie do żądania rozwiązania umowy dożywocia nie przysługuje spadkobiercą dożywotnika.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów w sprawie III CZP 112/69 roszczenie dożywotnika będącego zbywcą nieruchomości, który po wytoczeniu powództwa o rozwiązanie umowy o dożywocie (art. 913 § 2 kc) zmarł przed zakończeniem tego postępowania, nie przechodzi na jego spadkobiercę.
 
Umowa dożywocia może być podważona w inny sposób np. na podstawie przepisów o wadach oświadczeń woli. W oparciu o te przepisy z powództwem może wystąpić nie tylko dożywotnik, ale też jego spadkobiercy po śmierci dożywotnika mogą próbować podważyć skuteczności umowy.
 
Zgodnie jednak z art. 82 Kodeku cywilnego „Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadomość albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych”. Spadkobiercy mogą więc próbować udowodnić, że w chwili zawierania umowy zbywca nieruchomości  był nieświadomy znaczenia tej czynności, czy też, że stan jego umysłu wykluczał możliwość samodzielnej decyzji w sprawie zawarcie umowy. Z takim pozwem o stwierdzenie nieważności mogą wystąpić nawet po kilku czy kilkudziesięciu latach od zawarcia umowy. Przepisy nie przewidują tu żadnego ograniczenia jeśli chodzi o upływ czasu.
 
Jednakże w omawianej sprawie pozostaje pytanie czy przedmiotowa umowa w ogóle jest ważna. Umowa przenosząca własność nieruchomości pod rygorem nieważności powinna zostać sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego. Notariusz odmówi dokonania czynności jeżeli w jego ocenie osoba nie jest wstanie kierować swoimi poczynaniami i nie rozumie treści czynności jakiej chce dokonać. Jeżeli powołany przez Panią dokument takiej formy nie ma to jest on z mocy prawa nieważny i nie są potrzebne żadne dodatkowe czynności procesowe.


Tagi: umowa dożywocia, dożywocie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 07.07.2015 Paweł napisał(a):

  witam babcia w 2009 miała wylew została wpisana do domu w stanie dobrym. Sporządzila umowę dożywocia z mamą. Mama musiała dostarczyć notariuszowi zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia babci. Notariusz w dniu podpisania umowy przeprowadził z babcią wywiad nt jak się nazywa gdzie się urodziła itd stwierdził że babcia jest świadoma po czym podpisala własnoręcznie umowę. Niestety mama umarła przed babcią i z bratem zrobiłem podział spadku gdzie ja opiekowałem się babci . Teraz babcia umarła i wujek próbuje unieważnić umowę dożywocia. Sąd nie słuchał moich argumentów ze lekarz stwierdził że z babcią było ok.Jak z tego wyjść

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły