Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odszkodowanie za brak internetu

10.01.2013
W omawianej sprawie bezsporne wydaje się, iż Netia nie była wstanie świadczyć usług w związku z brakiem zasięgu w Pana miejscu zamieszkania. Sporne natomiast jest wystawianie faktur przez Netię w okresie gdy faktycznie tychże usług nie świadczyła oraz zastosowany przez nią okres wypowiedzenia. W mojej ocenie nie ma sensu polemizowanie na tym etapie sprawy co do zasadności jej roszczeń.
 
Natomiast powinien Pan wezwać Netię do zapłaty odszkodowania za brak świadczenia usługi internetu zgodnie z zawartą umową. W zakresie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi telekomunikacyjnej Prawo telekomunikacyjne odsyła do kodeksu cywilnego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja przedsiębiorcy wyznaczonego, który odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi powszechnej jedynie w zakresie określonym ustawą, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi powszechnej było wynikiem winy umyślnej, rażącego niedbalstwa przedsiębiorcy wyznaczonego lub następstwem czynu niedozwolonego. W art. 107 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego  przewidziano pierwszeństwo drogi postępowania reklamacyjnego przed postępowaniem sądowym i polubownym w dochodzeniu roszczeń określonych ustawą.
 
Podstawę odpowiedzialności stanowi art. 471 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania) jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W mojej ocenie w niniejszej sprawie poniósł Pan szkodę w wysokości naliczonych faktur przez Netię.
 
W chwili obecnej powinien Pan wezwać operatora do zapłaty kwoty jaką żąda od Pana jako odszkodowania za brak świadczenia usługi a następnie dokonać pisemnego potrącenia wierzytelności.
 
Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
 
Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.
 
W przypadku dalszego nękania Pana wezwaniami przez firmę KRUK warto o stosowanej przez Netię praktyce powiadomić Urząd ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Tagi: odszkodowanie, internet

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły