Budowa drogi dojazdowej bez zezwolenia na budowę
10.01.2013
Poruszona przez Panią tematyka została uregulowana w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r.
Prawo budowlane. Ustawa normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w ustawie. Jednym z wyjątków wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego jest utwardzenie nawierzchni gruntu na działkach budowlanych. Takie prace wymagają jedynie
zgłoszenie zamiaru wykonania prac przez osobę posiadającą tytuł prawny do nieruchomości.
Prawo budowlane nie zawiera norm, które określałyby pojęcie „utwardzenie gruntu”. W literaturze i orzecznictwie sądowym reprezentowany jest pogląd, że są to wszelkiego rodzaju prace, które wiążą się z utwardzeniem powierzchni gruntu z wykorzystaniem materiałów budowlanych takich jak. np. wykonanie płyty betonowej, ułożenie kostki brukowej itp.
Jak jednak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w sprawie II SA/Bd 547/2008 utwardzenie powierzchni gruntu poprzez ułożenie kostki brukowej na drodze jest robotami budowlanymi, poprzez które należy stosownie do art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. W celu realizacji zamiaru utwardzenia drogi stanowiącej służebność drogi koniecznej konieczna jest zgoda właścicieli nieruchomości obciążonej lub odpowiednie orzeczenie Sądu w tym zakresie.
W przypadku samowolnej realizacji robót budowlanych polegających na utwardzeniu terenu, jak i przebudowy drogi organ nadzoru budowlanego zobligowany jest do przeprowadzenia postępowania w trybie art. 51 ust. 7 Prawa budowlanego.
Budowa obiektu budowlanego bez wymaganego przepisami prawa pozwolenia lub też zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ jest w państwie prawa zjawiskiem nagannym i niepożądanym. Jednakże w chwili obecnej uregulowania prawne dotyczące samowoli budowlanych uległy znacznej liberalizacji przez co istnieje możliwość legalizacji przeprowadzonej przez Panią inwestycji.
Obiekt budowlany, wybudowany lub będący w trakcie budowy bez wymaganego zgłoszenia, może zostać tylko wtedy zalegalizowany, jeżeli spełnione są łącznie dwa podstawowe warunki, o których mowa w art. 49b Prawa budowlanego, tj. zgodność z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisami techniczno-budowlanymi w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem.
Jeżeli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oceni, że utwardzenie drogi jest zgodna z tymi przepisami, może wydać postanowienie nakazujące dostarczenie dokumentów niezbędnych do zalegalizowania samowoli budowlanej.
W chwili obecnej powinna więc Pani rozpocząć procedurę mającą na celu legalizację samowoli budowlanej. Jeżeli nie jest Pani właścicielem przedmiotowej drogi konieczne również będzie zdobycie upoważnień osób posiadających tytuł prawny do drogi.
Tagi: budowa, Prawo budowlane, pozwolenie, zgłoszenie
Opinie naszych zadowolonych Klientów