Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pozew z powództwa cywilnego

09.01.2013
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
 
Jednakże bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Roszczenie może być uznane przez np. napisanie pisma z prośbą o rozłożenie należności na raty co Pani uczyniła.
 
Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Przedawnienie biegnie „na nowo”, to znaczy zawsze od początku tak, jakby do chwili przerwania nie biegło - „po każdym przerwaniu”, ponieważ przedawnienie może ulegać wielokrotnemu przerywaniu przez czynności wymienione w art. 123 Kodeksu cywilnego i zawsze z tym samym skutkiem powodującym rozpoczęcie biegu na nowo.
 
Jednakże skoro do uznania przez Panią długu doszło w roku 2006 i później nie podjęła Pani żadnych działań to ponownie przedawniło się ono w roku 2009.
 
W chwili obecnej Ultimo po skierowaniu pozwu z powództwa cywilnego do sądu uzyska nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Po doręczeniu pozwu i nakazu zapłaty przez sąd będzie Pani miała 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.
 
W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy koniecznie podnieść zarzut przedawnienia dochodzonej należności oraz zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego należycie wykazać, iż do przedawnienia doszło - jeżeli data wymagalności wierzytelności nie będzie w sposób jednoznaczny wynikać z pozwu złożonego przez Ultimo.
 
Po podniesieniu przedmiotowego zarzutu Ultimo bądź cofnie pozew, względnie przegra sprawę w sądzie w związku z podniesionym przez Panią zarzutem. Należy pamiętać aby nakaz zapłaty został odebrany z poczty a sprzeciw wniesiony w terminie - zaniechania w tym zakresie doprowadzą do uprawomocnienia się wyroku i konieczności spłaty długu.


Tagi: pozew

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły