Dziedziczenie długów ojca
02.01.2013
Niestety nie podejmowanie jakichkolwiek czynności w sprawach spadkowych na ogół działa na niekorzyść spadkobiercy i tak też się stało w tej sytuacji. Została Pani powołana do
dziedziczenie w całości na mocy ustawy. Zgodnie bowiem z art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Błąd lub groźba może doprowadzić do tego, że spadkobierca w terminie określonym w kodeksie cywilnym nie złoży żadnego oświadczenia co do spadku. Taki spadkobierca ma prawo uchylenia się od skutków prawnych niezachowania terminu. Stosowne oświadczenie złożone przed sądem uchyli wówczas działanie fikcji prawnej przyjmującej, iż spadkobierca dokonał przyjęcia spadku wprost. Sąd Najwyższy wyjaśnił, że prawnie doniosłym błędem pozwalającym na uchylenie się spadkobiercy od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia co do spadku może być brak wiedzy o rzeczywistym stanie spadku, jednak błąd ten musi być „usprawiedliwiony okolicznościami sprawy” (zob. postanowienie SN z 30 czerwca 2005 r., IV CK 799/2004, LexPolonica nr 394638, OSNC 2006, nr 5, poz. 94).
Należy jednak zauważyć, iż błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego. Niestety więc w mojej ocenie nie ma Pani obecnie możliwości uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku czy też przyjęciu go z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jak wynika z opisu sprawy
dług najprawdopodobniej powstał w wyniku niepłacenia czynszu przez Pani ojca. Jeżeli
dług ten nie został stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu to ulega od przedawnieniu w okresach trzy letnich. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
W mojej ocenie wierzyciel nie zdąży przeprowadzić postępowania mającego na celu stwierdzenie nabycia spadku po Pani ojcu a następnie wystąpić z pozwem o zapłatę przed upływem terminu przedawnienia. Na chwile obecną powinna więc Pani zignorować wezwanie lub udać się do wierzyciela w celu poznania szczegółów co to za
dług, czy był wydany wyrok i z jakiego okresu pochodzi - jednak w trakcie spotkania w żadnym wypadku nie należy podpisywać żadnych oświadczeń ani innych deklaracji dotyczących w szczególności długu ojca.
Tagi: dziedziczenie, dług, ojciec
Opinie naszych zadowolonych Klientów