Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Nękanie przez firmę windykacyjną telefonami, smsami i wezwaniami do zapłaty

01.01.2013
W mojej ocenie zasadne w Pana sytuacji jest powiadomienie Policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę K. Wcześniej, przed ewentualnym złożeniem zawiadomienia, może Pan wezwać K do zaprzestania nękania Pana telefonami oraz wezwaniami do zapłaty. K jako firma windykacyjna nie posiada żadnych szczególnych uprawnień. Oznacza to, że mogą działać jedynie w takich granicach, w jakich może działać sam wierzyciel. Zgodnie z art. 759 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, czynności egzekucyjne zastrzeżone są wyłącznie dla komorników sądowych, a w niektórych przypadkach wyłącznie dla właściwego sądu. Firma windykacyjna może realizować swoje zadania jedynie na drodze pojednawczej, poprzez prowadzenie negocjacji z dłużnikiem w zakresie spłaty zadłużenia. 
 
W polskim Kodeksie karnym stalking (nękanie) stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 lub w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej do lat 10. Ponadto w omawianej sprawie możemy mieć również do czynienia z podejrzeniem popełnienia przestępstw wskazanych w art. 191 Kodeksu karnego oraz 193 Kodeksu karnego.
 
Poniżej cytuję kolejno wyżej powołane przepisy:
 • art. 190a Kodeksu karnego kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 • art. 191 Kodeksu karnego kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa w sposób określony powyżej w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 
 • art. 193 Kodeksu karnego kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
 
W celu złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa powinien się Pan udać do najbliższej jednostki Policji lub złożyć pisemne zawiadomienia w Prokuraturze lub Policji.
 
Obrony Pana praw można dochodzić również na drodze postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
 
Odzyskiwanie należności nie uświęca środków. I choćby pojedyncze czynności były dopuszczalne, to ich nasilenie może się okazać bezprawne. 
 
Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie VI ACa 84/11 zasądził na rzecz dłużnika kwotę 7500 zł zadośćuczynienia i zakazał kontaktowania się z dłużnikiem jednej z firm windykacyjnych. Sąd Apelacyjny uznał, że działania firmy windykacyjnej naruszały takie dobra osobiste dłużnika, jak prywatność, spokój i nietykalność mieszkania.
 
Postępowanie cywilne jednakże ma ten minus, iż wniesienie pozwu wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty sądowej oraz ewentualnych kosztów pełnomocnika procesowego a nadto niejednokrotnie wyjazdami do sądu właściwego dla pozwanej firmy windykacyjnej dlatego też złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest na ogół czynnością tańszą i mniej absorbującą osobę poszkodowaną.


Tagi: dobra osobiste, nękanie, stalking

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły