Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Niewłaściwe uznanie długu a przedawnienie

30.12.2012
Zgodnie z art. 751 Kodeksu cywilnego z upływem lat dwóch przedawniają się roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.
 
Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Roszczenie firmy windykacyjnej uległo więc przedawnieniu i przekształciło się w tzw. zobowiązanie naturalne a więc zobowiązanie, którego spełnienie zależy tylko i wyłącznie od woli dłużnika.
 
Jednakże w skutek uznania długu roszczenie przedawnione może stać się ponownie wymagalne. 
Zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
 
Jedną z form uznania długu jest tzw. uznanie niewłaściwe. Uznanie niewłaściwe  można określić najbardziej ogólnie i nieprecyzyjnie jako przyznanie przez dłużnika wobec wierzyciela istnienia długu.
 
Uznanie niewłaściwe nie może być ani cofnięte, ani odwołane, ponieważ skutek stwierdzenia istnienia długu w postaci przerwy przedawnienia nastąpił niezależnie od tego, czy uznający dług chciał, aby bieg przedawnienia został przerwany, i czy w ogóle zdawał sobie sprawę ze skutków swojego oświadczenia. Uznanie nie stoi na przeszkodzie wykazaniu, że zobowiązanie w ogóle nie istniało albo wynikało z nieważnej czynności prawnej.
 
Art. 123 Kodeksu cywilnego nie wymaga dla uznania roszczenia żadnej szczególnej formy, co oznacza, że może ono nastąpić nie tylko w sposób wyraźny, ale także dorozumiany, np. przez zapłatę odsetek, spełnienie części świadczenia, prośbę o odroczenie płatności długu.
 
Zgodnie z treścią art. 124 Kodeksu cywilnego po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.
 
Teoretycznie więc wpłata dokonana na konto wierzyciela niweczy możliwość powołania się na zarzut przedawnienia dochodzonej należności. Jednakże w omawianej sprawie na całe szczęście przelew nie został wykonany przez Pani męża a przez Panią.
 
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).
 
Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.
 
Pani działała więc bez umocowania z strony męża w konsekwencji więc uznanie długu jest z mocy prawa nieważne. 
 
W chwili obecnej należy zaprzestać spłacania kolejnych rat i bez konsultacji z prawnikiem nie podejmować żadnych rozmów z firmą windykacyjną. Praktycznie należy spokojnie czekać na nakaz zapłaty z sądu i wtedy zgłosić się np. do naszej firmy w celu przygotowania sprzeciwu od nakazu zapłaty co zagwarantuje wygranie sprawy i uniknięcie spłaty przedawnionej należności.


Tagi: przedawnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 10.05.2013 Michu napisał(a):

  >>Jednakże w skutek uznania długu roszczenie przedawnione może stać się ponownie wymagalne.<<
  Przecież to nieprawda. Roszczenie raz przedawnione nigdy już ponownie wymagalne się nie stanie.
  Co najwyżej zgodnie z art. 123 można przerwać bieg przedawnienia, ale tylko póki roszczenie nie stało się już przedawnione.

 • 11.05.2013 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  Jak najbardziej ma Pan racje. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie np. Sądu Apelacyjny w Warszawie w sprawie VI ACa 826/2007
  oświadczenie o uznaniu długu, złożone po upływie terminu przedawnienia, nie wywiera żadnych skutków prawnych, w tym nie powoduje, że termin przedawnienia biegnie na nowo.

  W niniejszej poradzie rozważałem skutki dokonania przelewu gdyż został on faktycznie dokonany przed terminem przedawnienia - w publikowanych poradach wiele informacji pozwalających na identyfikację Klienta nie jest podawana.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły