Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Definicja szkoły

19.12.2012
Poruszony przez Pana problem został uregulowany w Ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości nie wprowadza obszarów ochronnych jeżeli chodzi o sprzedaż alkoholu, zakazuje ona jedynie dokonywania sprzedaży alkoholu w określonych typach obiektów.
 
Jednakże w innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.
 
Z Pana informacji wynika, iż Urząd Miasta w uchwale zakazał sprzedaży napojów alkoholowych w odległości 50 metrów od obiektów chronionych. Jak domniemam na myśli miano wymienione w art. 14 pkt. 1 szkoły oraz inne zakłady i placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńcze i domy studenckie.
 
Pojęcie szkoły interpretować należy w znaczeniu, jakie temu pojęciu nadaje ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą przez szkołę należy rozumieć:
 1. przedszkola,
 2. szkoły podstawowe,
 3. gimnazja,
 4. szkoły ponadgimnazjalne (średnie):
 5. liceum ogólnokształcące,
 6. liceum profilowane,
 7. technikum,
 8. zasadnicza szkoła zawodowa,
 9. uzupełniające liceum ogólnokształcące,
 10. technikum uzupełniające,
 11. szkoła policealna,
 12. szkoła specjalna.
 
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku, który w wyroku z dnia 21 marca 2002 roku (sygnatura akt - SA /Bk 1278/2001) w sentencji wyroku zauważył, że: "Gdy chodzi o pojęcie czy definicję "obiektu szkoły" jako obiektu chronionego, nie można mieć wątpliwości, iż chodzi tu nie tylko o budynek szkoły, ale także teren wokół, czy przy szkole, z którego korzystają uczniowie gimnazjum (boisko, trawniki, place gier). Stąd w istocie granica obiektów takich jak szkoła jest równoznaczna z granicą posesji, na której usytuowany jest budynek szkoły. Nie można w każdym bądź razie utożsamiać pojęcia obiektu szkoły jedynie z budynkiem szkoły. Stąd granica szkoły jako obiektu chronionego jest równoznaczna z granicą posesji, terenu na którym znajduje się budynek szkoły i inne urządzenia służące uczniom do rekreacji i sportu".
 
Zakazy, o których mowa w art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, służyć więc mają wyłącznie jako szczególna ochrona pewnych miejsc przed zagrożeniem ze strony alkoholu, a nie jako sposób uwolnienia się od obowiązku czynnego działania na rzecz zapewnienia porządku publicznego. Nie można z góry uznać, że budynek handlowo-usługowy ze względu na jego charakter jest miejscem nieodpowiednim do sprzedaży alkoholu. 
 
W omawianej więc sprawie gdy sama sala gimnastyczna znajduje się w odległości 1 km od terenu szkoły a nie leży na terenie przyległym to nie spełnia ona definicji ustawowej obiektu chronionego - nie mniej sprawa jest dyskusyjna. Powinien również Pan sprawdzić jaki jest status prawny hali gimnastycznej - kto jest jej właścicielem. Możliwe, iż szkoła jest tylko jej najemcą.
 
Drugą istotną kwestią jest sposób zdefiniowania odległości w Uchwale Rady Miasta i wreszcie sposób mierzenia tejże odległości.
 
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie VI SA/Wa 963/2004 ustalone przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającą na podstawie art. 18 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231 ze zm.), odległości pomiędzy punktami sprzedaży napojów alkoholowych a obiektami o szczególnym znaczeniu, takimi jak m.in. szkoły, powinny być mierzone wzdłuż osi dróg publicznych, przy których są one usytuowane, nie zaś przez nieruchomości należące do osób prywatnych.
 
W mojej ocenie Pana sytuacje nie jest beznadziejna ale należy wykazać większe zaangażowanie w sprawie tj. ustalenie stanu prawnego hali gimnastycznej, zdobycie odpisu uchwały Rady Miasta, etc. 


Tagi: szkoła

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły