Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty po terminie

18.12.2012
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego 
 
Zgodnie z art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego w nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw.
 
Sąd odrzuca sprzeciw wniesiony po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalny albo którego braków pozwany nie usunął w terminie. Ustawa nie daje sądowi możliwości uznania za prawidłowo wniesiony sprzeciw po upływie terminu. Jednakże w uzasadnionych przypadkach na mocy art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego pozwany może wnosić o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.
 
Zgodnie z art. 168 Kpc pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
 
Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej. Pani niestety wraz z sprzeciwem od nakazu zapłaty nie wniosła o przywrócenie terminu do jego wniesienia. 
 
W chwili obecnej skoro sąd nie rozpoznał jeszcze Pani sprzeciwu może Pani spróbować szybko uzupełnić sprzeciw od nakazu zapłaty poprzez złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie III SA 934/94 art. 169 § 3 kpc stanowi, że równocześnie ze złożeniem wniosku o przywrócenie terminu strona powinna dokonać czynności procesowej. Wymaganie równoczesnego z wnioskiem dopełnienia czynności procesowej należy tak rozumieć, że strona może jej dokonać aż do chwili rozprawy wyznaczonej do rozpoznania wniosku.
 
Aby sąd jednak przywrócił Pani termin do wniesienia sprzeciwu należy wykazać, iż uchybienie w złożeniu terminu nastąpiło bez Pani winy. Brak winy w uchybieniu terminowi podlega ocenie z uwzględnieniem obiektywnego miernika staranności, jakiej można wymagać od strony należycie dbającej o swoje interesy.
 
Zwlekanie z dokonaniem czynności do ostatniego dnia terminu nie jest zawinionym działaniem strony, jeżeli więc zdarzenia uniemożliwiające jej dokonanie nastąpiły dopiero w ostatnim dniu - niedokonanie czynności jest niezawinione (por. post. SN: z 9 października 1986 r., IV PZ 82/86, OSNCP 1988, nr 1, poz. 15, oraz z 8 grudnia 2004 r., I CZ 142/04, LexPolonica nr 1825644; zob. jednak także D. Olczak-Dąbrowska, Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym, s. 198-199).
 
Wystarczy więc, iż wykaże Pani okoliczności uniemożliwiające złożenie Pani sprzeciwu od nakazu zapłaty w ostatnim dniu upływu terminu a sąd winien Pani termin do jego wniesienia przywrócić.


Tagi: nakaz zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty, termin

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły