Alimenty na dziecko, kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska
17.12.2012
Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Z istoty zatem kontaktów wynika, że rodzice nie są zwolnieni z obowiązku utrzymywania tych kontaktów z dzieckiem, także wówczas, gdy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Takiemu stanowisku dał wyraz Sąd Najwyższy już w stanie prawnym obowiązującym przed 13 czerwca 2009 r., w uchwale z 26 września 1983 r. (III CZP 46/83, LexPolonica nr 309560, OSNCP 1984, nr 4, poz. 4), w której stwierdził, że nieprzyznanie ojcu dziecka władzy rodzicielskiej w wyroku ustalającym ojcostwo nie wyłącza jego prawa do osobistej styczności z dzieckiem. Podobnie jak zwolniony nie jest z obowiązku alimentacyjnego rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Zgodnie z art. 1132 Kodeksu rodzinnego jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Sąd opiekuńczy może w szczególności zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu.
W chwili obecnej powinna się Pani uda na mediację do sądu. Mediacje mają na celu wypracowanie porozumienia pomiędzy stronami w kwestii kontaktów z dzieckiem. W przypadku gdy nie dojdziecie Państwo do porozumienia sąd z pewnością powoła biegłego sądowego psychologa w celu oceny czy kontakty dziecka z ojcem są na tyle dobre aby czuło się z nim bezpiecznie podczas dłuższych pobytów. Jeżeli ojciec dziecka nie interesował się jego losem to kontakty te raczej nie będą dobre (zbyt słaba więź emocjonalna) aby sąd pozwolił ojcu na zabieranie dziecka.
Niezależnie może Pani wystąpić z pozwem podwyższenie alimentów. Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Pozew o podwyższenie alimentów należy złożyć w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. Pozew o podwyższenie alimentów zwolniony jest z opłaty sądowej.
Natomiast jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. W Pani sprawie sugeruję wstrzymanie się z wnioskiem o pozbawienie władzy rodzicielskiej do czasu zakończenia postępowania o ustalenie kontaktów i stwierdzenie czy ojciec dziecka z tych ustaleń się wywiąże oraz po zakończeniu sprawy o podwyższenie alimentów. Kwestie wywiązywanie się z kontaktów z dzieckiem oraz wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjne są istotne dla ewentualnej decyzji sądu w kwestii pozbawienia czy też ograniczenia władzy rodzicielskiej.
Tagi:
Opinie naszych zadowolonych Klientów