Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Abonament za telewizję publiczną

15.12.2012
Abonament radiowo-telewizyjny jest opłatą mająca na celu umożliwienie realizacji misji publicznej telewizji i radia nałożony ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Opłata ta jest swoistą daniną za posiadanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i jest niezależna od innych opłat związanych z użytkowaniem odbiornika telewizyjnego np. opłaty za telewizję kablową czy też opłaty za telewizję cyfrową.
 
W polskim prawie opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, przy domniemaniu, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
 
W Polsce o wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zaś instytucją odpowiedzialną za jego ściąganie jest Poczta Polska. Wg rozporządzenia KRRiT z 13 kwietnia 2011 (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 548) abonament od 1 stycznia 2012 wynosi 18,50 zł miesięcznie (199,80 rocznie) za korzystanie z telewizji i radia, a 5,50 zł miesięcznie (59,40 rocznie) za korzystanie z odbiornika radiowego bez odbiornika TV; stosowany jest przy tym system zniżek (do 10%) za płatności z góry. Jego ściągalność wynosi ok. 45%, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi ok. 90%.
 
W 2008 grupa posłów Platformy Obywatelskiej zgłosiła projekt ustawy zwalniającej emerytów i rencistów całkowicie niezdolnych do pracy z obowiązku płacenia abonamentu. Ustawa została uchwalona 12 czerwca 2008, jednak została skierowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Trybunału Konstytucyjnego, który 4 listopada 2009 uznał ją za zgodną z Konstytucją w wersji sejmowej.
 
Zwolnienia określone powyżej przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce operatora publicznego oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień i przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień.
 
W omawianej przez Panią sytuacji wezwanie do zapłaty jest więc w pełni uzasadnione. Jedyne co można w chwili obecnej uczynić to złożyć wniosek do KRRiT o umorzenie przedmiotowej opłaty. Zgodnie bowiem z art. 10 Ustawy o abonamencie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu oraz odsetki za zwłokę w jej uiszczeniu.


Tagi: abonament

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 01.08.2013 Boruta napisał(a):

  Ludzie po prostu jeśli nieopatrznie zarejestrowaliście kiedyś odbiornik to idzcie czym prędzej na pocztę i wyrejestrujcie sie z powodu złomowania wszystkich domowych odbiorników RTV!!!

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły