Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kontakty ojca z dzieckiem

15.12.2012
Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
 
Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
 
Z istoty zatem kontaktów wynika, że rodzice nie są zwolnieni z obowiązku utrzymywania tych kontaktów z dzieckiem, także wówczas, gdy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. Takiemu stanowisku dał wyraz Sąd Najwyższy już w stanie prawnym obowiązującym przed 13 czerwca 2009 r., w uchwale z 26 września 1983 r. (III CZP 46/83, LexPolonica nr 309560, OSNCP 1984, nr 4, poz. 4), w której stwierdził, że nieprzyznanie ojcu dziecka władzy rodzicielskiej w wyroku ustalającym ojcostwo nie wyłącza jego prawa do osobistej styczności z dzieckiem.
 
Zgodnie z art. 1132 Kodeksu rodzinnego jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Sąd opiekuńczy może w szczególności zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu.
 
Przepisy Kodeksu rodzinnego nie regulują od jakiego wieku dziecka ojciec może je zabierać poza miejsce stałego zamieszkania. Kwestii tej nie sposób zdefiniować gdyż zależy ona od wielu indywidualnych czynników i praktycznie w każdym przypadku wiek ten będzie różny. W postępowaniu ustalającym zakres kontaktów rodzica z dzieckiem najczęściej sąd powołuje opinię biegłego psychologa w celu oceny z jednej strony rozwoju dziecka i jego gotowości do przebywania w nowym miejscu bez obecności mamy a z drugiej strony przygotowania ojca do sprawowania opieki nad maluchem.
 
Dziecko w wieku 12 miesięcy jest bardzo ruchliwe, często w tym wieku dziecko stawia pierwsze kroki a więc zabieranie dziecka poza jego miejsce zamieszkanie to również kwestia odpowiedniego przystosowania miejsca w którym ma przebywać tj. zabezpieczenie gniazdek, zabezpieczenie gorących urządzeń, etc.
 
Z doświadczenia wiem, iż na ogół wiek dziecka w którym jego kontakt z rodzicem jest dla niego wskazany (poza miejsce zamieszkania) rozpoczyna się w wieku 3 lat - przy zachowaniu oczywiście do tego wieku odpowiednich relacji rodzica z dzieckiem. 


Tagi: dziecko

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły