Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Brak polisy OC

14.12.2012
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) należy do jednych z najważniejszych z szeroko rozumianych instytucji wchodzących w skład systemu ochrony ubezpieczeniowej (bezpieczeństwa, których działalność m.in. zapobiega destabilizacji systemu ubezpieczeń gospodarczych).
 
Działalność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego została uregulowana w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W ustawie tej został również uregulowany obowiązek ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.
 
Zgodnie z art. 88 Ustawy osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę. Opłata ta stanowi równowartość dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 
W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia oc posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia, wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi:
 1. 20 % opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 - w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni;
 2. 50 % opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 - w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni;
 3. 100 % opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 - w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.
 
Ustawodawca nie uzależnił obowiązku ubezpieczenia pojazdu mechanicznego od tego czy jest on zdolny do ruchu czy też nie. Pojazdem mechanicznym w rozumieniu ustawy jest pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Prawo drogowe definiuje pojazd samochodowy jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Przy czym określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.
 
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie IV SA/Wa 1081/2007 zgodnie z definicją zawartą w ustawie, pojazd samochodowy jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Tymczasem organ nie dokonał oceny, czy konstrukcja spornego pojazdu pozwala na jazdę z ww. prędkością, lecz odniósł się do kwestii jego stanu technicznego. Kwestia posiadanych przez ten pojazd uszkodzeń decyduje zaś o możliwości dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego, czy też o konieczności jego wycofania z eksploatacji, a nie o tym, czy jest to in abstracto pojazd mechaniczny/silnikowy.  
 
Jak więc wynika z powyższych przepisów obowiązek ubezpieczenia oc wynika z faktu posiadania samochodu osobowego a nie z tego czy jest on sprawny technicznie czy też nie. 
 
Domagając się zapłaty przedmiotowej kary niestety UFG ma rację.


Tagi: oc, ubezpieczenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 04.05.2013 Julian napisał(a):

  Obecne przepisy to złodziejstwo.Kara powinna zależeć od ilości wysłanych powiadomień,tak jak jest np:w Niemczech ,poza tym u nich można łatwo pojazd wyrejestrować żeby nie płacić oc za pojazdy którymi jeździ się sezonowo.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły