Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Oddelegowanie pielęgniarki do pracy na inny oddział

07.12.2012
Zgodnie z brzmieniem art. 44§4 Kodeksu pracy wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
 
W przypadku wykonywania zawodu pielęgniarki sprawa nie zawsze jest prosta. W pierwszej kolejności aby ocenić dopuszczalność oddelegowania pielęgniarki do pracy na innym oddziale należy przeanalizować umowę o pracę pielęgniarki czy jako miejsce pracy wskazano konkretny oddział czy też zdefiniowano to zagadnienie w inny sposób. Należy również przeanalizować czy pielęgniarka posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy na innym oddziale. Pod pojęciem kwalifikacji, o jakich mowa w art. 42 § 4 kp, należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika (jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenie zawodowe i potrzebne umiejętności), ale także właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia psychicznego.
 
Powyższa teza została potwierdzona w orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie I PK 185/2009 gdzie orzeczono, iż przy ocenie, czy niezbędne jest dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1-3 k.p.), należy porównać dotychczasowe warunki pracy wynikające z treści łączącego strony stosunku pracy z nowymi warunkami (np. dotyczącymi rodzaju pracy) i ustalić, czy w tym zakresie następuje zmiana, czy jest ona istotna i czy następuje na niekorzyść pracownika. Jeżeli rodzaj pracy został w umowie określony w sposób ogólny, to utrzymanie się w granicach wyznaczonych takim określeniem oznacza, że nie miała miejsca zmiana warunków pracy, a jedynie ich konkretyzacja, dokonywana w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy, gdyż do istoty stosunku pracy należy jej świadczenie pod kierownictwem pracodawcy (jako pracy podporządkowanej).
 
Co do zasady Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 września 2005 roku w sprawie II PK 2925/04 orzekł, iż skierowanie pielęgniarki do wykonywania pracy na innym niż dotychczas oddziale szpitala nie wymaga wypowiedzenia zamieniającego warunków pracy.
 
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. W mojej ocenie działania pracodawcy nie noszą znamion mobbingu natomiast mogą one w sposób istotny naruszać zasadę niedyskryminacji i równego traktowania w zatrudnieniu. Ogólnie rzecz ujmując o dyskryminacji mówimy wówczas, gdy pracownik jest traktowany w porównywalnych sytuacjach gorzej od innych pracowników ze względu na zastosowanie kryterium, które nie jest prawnie dopuszczalnym kryterium różnicowania (czyli kryterium dyskryminującego). Istota zasady równości sprowadza się za zaś do tego, iż dopuszczalne jest różne traktowanie dwóch podmiotów w porównywalnej sytuacji ze względu na posiadanie przez jednego z nich pewnej cechy odróżniającej, która jest relewantna z punktu widzenia różnicowania.
 
Odpowiadając na Pani ostatnie pytanie informuję, iż żaden przepis prawa nie zabrania pracy w jednym szpitalu osób będących rodzinną. Opisana przez Panią sytuacja nie spełnia nawet teoretycznie sytuacji, którą można nazwać nepotyzmem. Nepotyzm to działanie przywódców politycznych lub członków przedsiębiorstwa czy innego miejsca pracy, mające na celu obsadzenie urzędów osobami powiązanymi koligacjami rodzinnymi w celu umocnienia sprawowanej władzy czy też zwiększenia własnych korzyści materialnych.


Tagi: oddelegowanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 28.10.2016 Oddelegowanie napisał(a):

  Nasza koleżanka z prawie 20 letnim stażem pracy ma zostać oddelegowana na inny oddział.Oddział na którym pracujemy razem wspólnie istnieje od poczatku naszej pracy,możnaby powiedziec ze wspolnie go zakladałysmy.Obecnie nasze Kierownictwo kliniki stwierdziło ze źle się im z moją koleżanką pracuje.Zostały napisane donosy do Dyrekcji w sytuacjach które nawet w połowie nie są prawdą i są na to świadkowie..czy zespól pielegniarski może coś w tej sprawie zrobić??Słowo przeciwko słowu a konsekwencje ponosi pielegniarka a nie np.lekarz kłamca.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/6882/Oddelegowanie-piel%C4%99gniarki-do-pracy-na-inny-oddzia%C5%82