Niezastosowanie się do wyroku sądu
06.12.2012
W pierwszej kolejności powinien Pan zdobyć
wyrok z pierwszej sprawy, bez znajomości tego wyroku praktycznie niemożliwe jest ustalenie strategii działania w Pana sprawie.
Należy wskazać, iż polskie prawo karne nie zna środka karnego w postaci „bezwarunkowego pozbawienia wolności”, natomiast w art. 32 Kodeksu karnego przewidziano karę w postaci pozbawienia wolności.
Zgodnie z art. 37 kara pozbawienia wolności trwa najkrócej miesiąc a najdłużej 15 lat. Karę pozbawienia wolności wymierza się w miesiącach i latach.
sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Zasada ta jest bezwzględna. Okoliczności życiowe przemawiające za tym, aby dana osoba nie była skierowana do więzienia (np. fakt, iż jest jedynym żywicielem rodziny) mogą wówczas być jedynie podstawą do wniosku o odroczenie terminu wykonania kary.
Potrzeba podkreślić, iż wskazany czas, kiedy
sąd może odwiesić karę, jest przedłużany z mocy prawa o dodatkowe 6 miesięcy czasu od zakończenia czasu próby (czyli o czas 6 miesięcy po upływie terminu określonego jako czas próby).
Nie ma również w niniejszej sprawie żadnych podstaw prawnych do zmiany wcześniejszego wyroku np. na grzywnę. Natomiast istnieją przesłanki do zastosowania względem Pana dozoru elektronicznego.
sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej jednego roku w systemie dozoru elektronicznego skazanemu na taką karę, posiadającemu określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nim zamieszkujących, jeżeli jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary oraz jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą jego osadzenia w zakładzie karnym, a udzieleniu takiego zezwolenia nie stoją na przeszkodzie warunki mieszkaniowe skazanego umożliwiające funkcjonowanie systemu dozoru elektronicznego, a także możliwości techniczno-organizacyjne wykonywania tego dozoru przez upoważniony podmiot dozorujący.
Ponadto w przypadku gdyby ubiegał się Pan o odroczenie wykonania kary to należy pamiętać, iż zgodnie z art. 152 Kodeksu karnego wykonawczego jeżeli odroczenie wykonania kary nie przekraczającej 2 lat pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku -
sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary.
Na chwilę obecną jednak powinien się Pan skupić na obecnie trwającym postępowaniu w sprawie popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu tj. art. 178a Kodeksu karnego oraz niestosowania się do wyroku sądu tj. art. 244 Kodeksu karnego.
W przypadku przestępstwa z art. 244 Kodeksu karnego sprawa nie budzi żadnych wątpliwości i nie widzę możliwości jakiejkolwiek obrony w sprawie. Natomiast w przypadku art. 178a Kodeksu karnego w zależności od zgromadzonego materiału oraz Pana zeznań można przyjąć dwie linie obrony tj. albo starać się podważyć wyniki alkomatu (nie podał Pan niestety o jakich wartościach mówimy) albo przyjąć je za prawdziwe i wnieść o dobrowolne poddanie się karze.
Z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze należy wystąpić na piśmie do Prokuratora. Dobrowolne poddanie się karze, to rozwiązanie dające podejrzanemu możliwość uzgodnienia z prokuratorem przyszłej kary. Po takich uzgodnieniach prokurator umieszcza w akcie oskarżenia stosowny wniosek i jeżeli
sąd przychyli się do niego, następuje skazanie bez przeprowadzenia rozprawy. Uwzględniając wniosek prokuratora, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, warunkowo zawiesić jej wykonanie albo orzec wyłącznie środek karny.
Jeżeli nie dojdzie Pan do porozumienia z prokuratorem to pozostanie Panu jeszcze złożenie wniosku o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy. Instytucja ta została uregulowana w art. 387 Kodeksu postępowania karnego - do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.
Tagi: kodeks karny, wyrok, sąd
Opinie naszych zadowolonych Klientów