Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Montaż reklamy na ścianie budynku a zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej

04.12.2012
Zarząd nie może cofnąć Panu zgody na użytkowanie nieruchomości wspólnej w zakresie przez Pana wskazanym (podobnie jak może podejmować wszelkie inne działania w granicach otrzymanego upoważnienia). W braku zgody na umieszczenie szyldu lub reklamy można oddać sprawę do sądu, który ważąc interesy obu stron oraz przeznaczenie nieruchomości – wyda orzeczenie zastępujące zgodę wspólnoty. Co do zasady wspólnota nie może sprzeciwiać się umieszczeniu na elewacji szyldu i niewielkiej reklamy służącej informowaniu o punkcie handlowych lub usługowym mieszczącym się w jednym z lokali w budynku wspólnoty, o ile ma on przeznaczenie użytkowe. Skoro w budynku mieści się lokal użytkowy, to także w części przeznaczenie ruchomości wspólnej powinno uwzględniać tę funkcję.
 
Co do zasady – nie, choć rzecz jest dyskusyjna i zależy od okoliczności. Zacznijmy od tego, że na umieszczenie szyldu lub reklamy na nieruchomości wspólnej trzeba uzyskać zgodę wspólnoty. Już na tym etapie może pojawić się propozycja: zgoda w zamian za comiesięczną opłatę. Nie ma przeszkód, by strony (tj. wspólnota i jeden ze współwłaścicieli) dobrowolnie umówiły się w ten sposób, że wspólnota daje zgodę na szyld  (reklamę), zaś członek będzie dobrowolnie uiszczał na rzecz wspólnoty określoną kwotę z tego tytułu. Jeśli jednak nie będzie umowy – członek wspólnoty nie ma obowiązku płacenia za korzystanie z nieruchomości wspólnej.  
 
Jeśli jednak szyld lub reklama już wisi, nie ma co do zasady podstaw, by wspólnota podejmowała uchwałę obciążającą jednego z członków dodatkowymi opłatami z tego tytułu a tym bardziej za okres wsteczny. Uchwała w tej sprawie może być zaskarżona przez pokrzywdzonego członka w terminie 6 tygodni do sądu okręgowego. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o własności lokali, właściciel lokalu ma bowiem prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Na tej podstawie może sprzeciwiać się poborowi opłat za korzystanie z nieruchomości wspólnej w zakresie, w jakim to korzystanie nie wkracza w sferę analogicznych uprawnień pozostałych współwłaścicieli. Skoro każdy z członków wspólnoty jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, może korzystać z niej jak każdy inny i nie ma podstaw, by pobierać od niego z tego tytułu jakiekolwiek opłaty. Takie stanowisko zajął m.in. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 17 marca 2009 r., w sprawie I ACa 149/09, utrzymując w mocy wyrok uchylający uchwałę wspólnoty nakładającą na jednego ze swoich członków miesięczną opłatę za wywieszenie szyldu (reklamy).
 
Jednakże jeżeli wielkość szyldu nie spełnia jedynie funkcji informującej a stanowi też swoistą reklamę Pana gabinetu medycznego to w takiej sytuacji uzasadnione jest pobieranie opłaty przez wspólnotę. Roszczenie to znajduje swoje oparcie w przepisach Kodeksu cywilnego o udziale w pożytkach w rzeczy wspólnej. W mojej ocenie wielkość Pana bilbordu uzasadnia podpisaną umowę z wspólnotą mieszkaniową aczkolwiek roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za lata wstecz może okazać się dla wspólnoty procesem zbyt trudnym w szczególności, iż to na wspólnocie będzie ciążył obowiązek udowodnienia faktów z których wywodzi skutki prawne.
 
Nie widzę również przeciwwskazań do wieszania reklam od wewnątrz lokalu tj. w części nie stanowiącej nieruchomości wspólnej.


Tagi: reklama, wspólnota mieszkaniowa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły