Prawo do mieszkania spółdzielczego
02.12.2012
W omawianej przez Panią sprawie znajdą zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 3 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkiem spółdzielni może być osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby spółdzielcze prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Małżonkowi członka przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
Zgodnie z art. 12 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu. Przeniesienie własności lokalu następuje w drodze umowy zawartej między spółdzielnią a członkiem (małżonkami, byłymi małżonkami) w formie aktu notarialnego. Koszty umowy, założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu prawa własności do księgi ponosi członek spółdzielni.
Jak wynika z powyższych zapisów Pani nie była stroną przedmiotowego postępowania i Spółdzielnia nie miała obowiązku informowania o toczącym się postępowaniu w sprawie wykupu mieszkania.
W mojej ocenie nikłe szanse ma również pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu. W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż powództwo o ustalenie prawa winno wskazywać Pani interes prawny w ustaleniu danego prawa - niewykazanie interesu prawnego spowoduje oddalenie pozwu w sprawie.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Tymczasem w mojej ocenie Pani tytuł prawny wynikał z umowy użyczenia - przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Dalsze popieranie żądania ustalenia istnienia stosunku najmu narazi tylko Panią na pokrycie kosztów sądowych w przypadku przegrania sprawy. Proszę pamiętać, iż zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Lokale socjalne to mieszkania komunalne o obniżonym standardzie (np. na peryferiach miasta, ze wspólną toaletą na korytarzu itd.). Ich stan techniczny musi natomiast umożliwiać godne zamieszkanie. Przypadająca na każdą osobę w rodzinie powierzchnia w mieszkaniu socjalnym nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku osoby samotnej 10 m2. Ustawa jednak nie przewiduje specjalnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Tagi: mieszkanie spółdzielcze, najem, mieszkanie socjalne, eksmisja
Opinie naszych zadowolonych Klientów