Podział spadku pomiędzy ojcem a synami
01.12.2012
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów kodeksu cywilnego.
Jeżeli
spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Zgodnie z treścią art. 210 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Jednym z podstawowych uprawnień spadkobierców jest żądanie zniesienia współwłasności odziedziczonej nieruchomości. Współwłasność bowiem jest ze swojej istoty stanem nietrwałym, tymczasowym, którego likwidacja następuje na żądanie każdego ze współwłaścicieli, zarówno co do samego zniesienia współwłasności, jak i co do zakresu zniesienia (całkowite, czy częściowe).
Uprawnienia tego współwłaściciel nie może się ważnie zrzec, ponieważ jest ono niezbywalne ( art. 57 § 1 Kodeksu cywilnego ). Ma ono tak podstawowy charakter, że współwłaściciel nie może być pozbawiony go na podstawie art. 5 Kodeksu cywilnego tj. zasad współżycia społecznego ze względu na sprzeciw lub interes innego współwłaściciela.
W chwili obecnej wyjściem z sytuacji w pierwszej kolejności jest żądanie rozłożenia spłaty udziału w spadku na raty przez okres dziesięciu lat. Zgodnie z art. 212 Kodeksu cywilnego jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie II CKN 658/200 konstytucyjna zasada równej dla wszystkich współwłaścicieli ochrony prawnej własności i innych praw majątkowych (art. 64 ust. 2 Konstytucji) wyłącza - w wypadku znoszenia współwłasności - oznaczenie terminu i sposobu uiszczenia spłaty bez uwzględnienia uzasadnionego interesu dotychczasowego współwłaściciela uprawnionego do tej spłaty (art. 212 § 2 i 3 kc).
Powinien Pan jednak zwrócić uwagę, iż żądanie jednego z synów może doprowadzić do sytuacji w której to znajdzie się Pan w niedostatku. Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Warto aby użył Pan tego argumentu w rozmowie z Adwokatem syna.
Tagi: spadek, alimenty
Opinie naszych zadowolonych Klientów