Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ultimo Portfolio Investment Luxembourg

30.11.2012
Zgodnie z  art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
 
Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. 
 
Próbą rozwiązania problemu, tzn. złych wierzytelności bankowych, są różne specjalne instytucje, przewidziane w ustawie z 3.2.1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw. Wśród tych instytucji, ustawa wymienia publiczną sprzedaż wierzytelności bankowych (art. 1 pkt 3 ustawy).
 
Należy obecnie wspomnieć o nowej instytucji wprowadzonej do polskiego systemu prawnego w 2004 r., tj. o tzw. sekurytyzacji wierzytelności. Otóż na podstawie art. 183 i nast. ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) może być utworzony szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, a mianowicie tzw. fundusz sekurytyzacyjny.
 
Fundusz inwestycyjny zamknięty może być utworzony jako fundusz sekurytyzacyjny, dokonujący emisji certyfikatów inwestycyjnych w celu zgromadzenia środków na nabycie wierzytelności, w tym wierzytelności finansowanych ze środków publicznych w rozumieniu odrębnych przepisów lub praw do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności.
 
Co do zasady więc nabycie przez ultimo Portfolio Investment S.A. wierzytelności przysługujących ww. bankom należy uznać za zgodne z prawem.
 
Jednakże zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego roszczenie banków z tytułu spłaty pożyczki przedawnia się z upływem lat trzech od daty wymagalności każdej z rat. W mojej ocenie więc dochodzone przez ultimo Portfolio Investment S.A. wierzytelności uległy już przedawnieniu.
 
Skutek przedawnienia następuje po upływie określonego terminu (zob. art. 118 Kodeksu cywilnego) i polega na tym, że wprawdzie roszczenie istnieje nadal, ale ten, przeciwko komu ono jest skierowane, może uchylić się od jego zaspokojenia. Osoba, przeciwko której przysługuje roszczenie może zatem bez ujemnych konsekwencji prawnych odmówić podjęcia zachowania, do którego jest zobowiązana.
 
Wszelkie więc obecne wezwania do zapłaty otrzymywane z strony ultimo powinien Pan ignorować i spokojnie czekać na otrzymanie nakazu zapłaty z sądu. Po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu będzie Pan miał 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty do sądu, który nakaz zapłaty wydał. W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy podnieść zarzut przedawnienia dochodzonego przez ultimo roszczenia co w konsekwencji doprowadzi do wygrania sprawy przez Pana.
 
Istotne jest aby samodzielnie, bez konsultacji z prawnikiem, nie podejmował Pan żadnych działań w niniejszej sprawie w szczególności nie wnosił o umorzenie długu, nie dokonywał nawet częściowych spłat długu - takie zachowanie mogłoby doprowadzić do uznania przedawnionego długu i otworzyć ultimo drogę do wygrania sprawy w sądzie.


Tagi: ultimo, pko bp, przedawnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 09.12.2015 Beata napisał(a):

  Mam taki problem dostałam nakaz zapłaty od komornika ale nic o długu mi nie wiadomo. Wezwania przychodziły na inny adres chodzi o cyfrę plus z 2004 roku. Nawet nie pamiętam że brałam jakąkolwiek telewizje postanowienie chce napisać o przedawnieniu długo i dzwoniłam do Ultimo Portfolio Investement i powiedział że nie ma przedawnienia i postanowienie z datą wydania 2013 proszę o radę.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły