Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
29.11.2012
Kwestia zrzeczenia się obywatelstwa polskiego została uregulowana w Ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, która to weszła w życie w dniu 15 sierpnia 2012 roku. Ustawa określa zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach. Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego wymaga uzyskania zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe spadkodawca w testamencie lub w innym rozrządzeniu na wypadek śmierci może poddać sprawę spadkową swojemu prawu ojczystemu, prawu miejsca swojego zamieszkania albo prawu miejsca swojego zwykłego pobytu z chwili dokonania tej czynności lub z chwili swojej śmierci. W razie braku wyboru prawa w sprawie spadkowej właściwe jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci. W przypadku więc dziedziczenia po rodzicach nie będzie Pan miał jakichkolwiek problemów z przyjęciem spadku, gdyż przepisy prawa cywilnego nie wprowadzają w tym zakresie jakichkolwiek obostrzeń.
Sprawa jednak będzie problematyczna w sytuacji gdy przedmiotem dziedziczenia będą nieruchomości. Obrót nieruchomościami poddany jest przez polskie prawo swoistemu reżimowi, który to został uregulowany w Ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Co do zasady nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia. Zezwolenie jest wydawane, w drodze decyzji administracyjnej, przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu również nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi.
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wbrew przepisom ustawy jest nieważne. W razie nabycia nieruchomości wbrew przepisom ustawy, o nieważności nabycia orzeka sąd także na żądanie, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa lub wojewody albo na żądanie ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Jednakże przepisów ustawy nie stosuje się do nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia przez osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego. Jeżeli prawo ojczyste spadkodawcy nie przewiduje dziedziczenia ustawowego, w tym zakresie stosuje się prawo polskie. Pan po rodzicach będzie dziedziczył na podstawie ustawy. W przypadku gdyby zaś rodzice przekazali Panu spadek w skład którego m.in. wchodziłaby nieruchomość wtedy musiałby uzyskać Pan zgodę na objęcie tejże nieruchomości.
Cudzoziemiec, który nabył wchodzącą w skład spadku nieruchomość na podstawie testamentu, nie uzyska zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych na podstawie wniosku złożonego w ciągu dwóch lat od dnia otwarcia spadku, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nabywają osoby, które byłyby powołane do spadku z ustawy.
Polska nie posiada podpisanych żadnych umów z naszymi sąsiadami tj. Litwą, Białorusią czy też Ukrainą regulującą kwestie dziedziczenia nieruchomości po Polakach zamieszkujących na kresach wschodnich w tym zakresie więc zrzeczenie się obywatelstwa polskiego i przyjęcie obywatelstwa norweskiego nie zmienia Pana sytuacji prawnej.
Tagi: obywatelstwo
Opinie naszych zadowolonych Klientów