Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ogólnopolski dzień bez długów

27.11.2012
Jak wynika z przesłanej dokumentacji sprawy w związku z ogólnopolskim dniem bez długów firma windykacyjna próbuje wymóc na Pani uznanie przedawnionego długu. Z dokumentacji sprawy wynika, iż w 2004 roku została umorzona egzekucja komornicza prowadzona na wniosek firmy Eniro. Obecnie zapłaty przedmiotowego zadłużenia żąda firma działająca w imieniu Ceres Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
 
Generalną zasadą jest, iż roszczenia majątkowe po upływie określonego czasu ulegają przedawnieniu. W przypadku roszczeń okresowych np. czynsz oraz roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą okres przedawnienia wynosi 3 lata chyba, iż ustawa przewiduje inny termin przedawnienia.
 
Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Z powyższych przepisów wynika, iż wszelkie roszczenia firmy Ceres względem Pani osoby uległy przedawnieniu a celem firmy windykacyjnej jest doprowadzenie do uznania długu co w konsekwencji doprowadziłoby do przerwania biegu terminu przedawniania i umożliwiło skuteczne dochodzenia przedmiotowej należności.
 
Na marginesie zaznaczą (może na ten fakt powoływać się firma windykacyjna), iż roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
 
W niniejszej sprawie jednak ani firma Ceres ani X nie dysponują wyrokiem przeciwko Pani a jedynie wyrokiem na rzecz Eniro. W chwili obecnej powinna Pani ignorować wszelkie wezwania do zapłaty w sprawie a po ewentualnym otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty z zarzutem przedawnienia roszczenia objętego pozwem.
 
Podobnie sytuacja ma się z firmą Instrum Justitia, która żąda spłaty nieuregulowanej wierzytelności wobec BPH PBK S.A. Wierzytelność ta jest przedawniona a wezwania do zapłaty mają nakłonic Panią do popełnienia błędu i uznania długu.  
 
W chwili obecnej, podobnie jak w przypadku X, powinna Pani ignorować wszelkie wezwania do zapłaty w sprawie a po ewentualnym otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty z zarzutem przedawnienia roszczenia objętego pozwem.


Tagi: windykacja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły