Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zachowek po ojcu

24.11.2012
Zgodnie z art. 941 Kodeksu cywilnego rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.
 
Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Pod tym względem testament własnoręczny przesłany przez Pana spełnia wymagania Kodeksu cywilnego.
 
Ustawa pozwala powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Dokonując takiego rozrządzenia, spadkodawca zmierza do tego, aby całość lub ułamkowa część spadku przeszła na osobę lub osoby wskazane w testamencie. Powołanie spadkobiercy testamentowego (spadkobierców) wyłącza dziedziczenie ustawowe do całości lub części spadku.
 
Dziedziczenie na podstawie art. 959 Kodeksu cywilnego następuje wówczas, gdy spadkodawca powołał do całości lub części spadku, jako ogółu praw i obowiązków spadkodawcy, jedną lub kilka osób. Natomiast w wypadku, gdy spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie jedynie poszczególne przedmioty majątkowe wchodzące w skład spadku, to: 
 1. jeżeli przedmioty te wyczerpują prawie cały spadek, dziedziczy go na podstawie testamentu osoba, której przedmioty te przeznaczono ( art. 961 ), 
 2. jeżeli przedmioty te nie wyczerpują prawie całego spadku, do dziedziczenia dochodzą spadkobiercy ustawowi ( art. 931  i n.), którzy są zobowiązani do wydania zapisu osobie wskazanej w testamencie ( art. 968  i n.; tak orz. SN z 29 listopada 1977 r., III CRN 291/77 , Lexpolonica nr 296778, OSPiKA 1978, nr 9, poz. 167 z glosą J. Pietrzykowskiego, OSPiKA 1978, nr 12, poz. 224).
 
Dokument przesłany przez Pana jest sporządzony bardzo nieprecyzyjnie: zawiera on rozważania dotyczące pogrzebu, wiele informacji nie mających znaczenia i które nie powinny znajdować się w testamencie, wreszcie znajdują się tam zapisy dotyczące fizycznego podziału przedmiotów spadkowych i te postanowienia w mojej ocenie należy interpretować co najwyżej jako zapis.
 
Również zawarta przez Państwa ugoda w mojej ocenie jest nieważna. Co prawda przepisy Kodeksu cywilnego przewidują zawarcie przez strony ugody - art. 917 Kodeksu cywilnego. Jednakże po pierwsze ugoda aby miała moc musi być zawarta w formie szczególnej jeżeli taką formę przewidują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy umowa o przeniesienie własności nieruchomości, nie zawarta w formie aktu notarialnego, jest nieważna (art. 158 kc w zw. z art. 73 § 2 kc) i tym samym nieważne są dodatkowe do niej zastrzeżenia umowne (np. o zadatek, odstępne i prawo odstąpienia). Nieważność czynności prawnej uzasadnia zwrot nienależnych świadczeń stosownie do zasad art. 410 kc. Tak zawarta między stronami umowa może być prawnie skuteczna tylko jako umowa przedwstępna, jeżeli w świetle jej postanowień czyniłaby zadość wymogom art. 389 kc, a brak formy notarialnej wyłączałby jedynie możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 kc). Przy ważności umowy przedwstępnej - ważne byłyby także dodatkowe zastrzeżenia umowne, o ile zostały przez strony poczynione.
 
Ponadto brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych aby spadkobiercy dzielili mieszkanie nie będące przedmiotem spadku w sposób wskazany w przedmiotowej ugodzie. 
 
Reasumując powyższą analizę przesłanych nam dokumentów należy wskazać, iż w chwili obecnej nie poczyniono żadnych (ważnych z punktu widzenia prawa) kroków mających na celu uregulowanie spraw spadkowych. W chwili obecnej w pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszenia do sądu dokumentu o nazwie testament oraz złożyć wniosek o dokonanie stwierdzenia nabycia spadku, następnie działu spadku a wreszcie wystąpić o zapłatę zachowku lub zawrzeć ugodę w tej materii.


Tagi: zachowek, zachówek, testament

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły