Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Komornik a brak wyroku

23.11.2012
W związku z otrzymanym zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji przez komornika powinna Pani w pierwszej kolejności ustalić w jaki sposób doszło do sytuacji, iż nie doręczono Pani pozwu w niniejszej sprawie i tym samym pozbawiono Pani możliwości obrony w sprawie.
 
Zgodnie z art. 805 Kodeksu postępowania cywilnego przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji.
 
W treści zawiadomienia od Komornika powinna Pani odnaleźć fragment tj. „nakaz zapłaty/wyrok Sądu Rejonowego w [nazwa miasta] z dnia [data] sygnatura akt [numer] zaopatrzony w klauzulę wykonalności [data]”.
 
Następnie powinna Pani ustalić, numer telefonu do Sądu wskazanego w zawiadomieniu i ustalić kiedy i gdzie wysłano Pani wyrok w sprawie. Wydział z jakim powinna się Pani kontaktować rozpozna Pani po sygnaturze np. I C - I Wydział Cywilny, IX C - IX Wydział Cywilny.
 
Po ustaleniu powyższych danych istnieją dwie możliwości albo nie doręczono Pani w sposób prawidłowy wyroku (np. został wysłany pod błędny adres) albo wyrok z różnych przyczyn nie został przez Panią podjęty.
 
W pierwszym przypadku można zadąć od sądu prawidłowego doręczenia wyroku w sprawie. Skoro nigdy nie doręczono mi nakazu zapłaty to nie zaczął biec termin do jego wniesienia. Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie II CKN 824/97 nie można uczestnikowi postępowania przypisać winy w niezachowaniu danego terminu procesowego w razie nieprawidłowego doręczenia mu pisma sądowego mającego wpływ na zachowanie tego terminu.
 
Natomiast w drugim przypadku należy rozważyć wniesienia odpowiedniego środka zaskarżenia wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Zgodnie bowiem z art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.
 
W sprawie powinna Pani działać szybko aby nie komplikować Pani sytuacji procesowej. Proszę pamiętać, iż pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
 
Dopiero po zapoznaniu się z dokumentami sprawy powinna Pani podjąć działania mające na celu podpisanie ugody z wierzycielem. 


Tagi: studia, egzekucja, komornik

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły