Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Czy istnieje okres ochronny przed przejściem na emeryturę?

01.11.2016
Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku zgodnie z artykułem 1 określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
 
Zgodnie z postanowieniami niniejszej ustawy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania lub spółdzielczej umowie o pracę ( artykuł 2 Kodeksu Pracy) Natomiast pracodawcą w rozumieniu artykułu 3 Kodeksu Pracy jest jednostka organizacyjna choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. 
 
Umowę o prace zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony lub na czas określony(artykuł 25 paragraf 1 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o prace zgodnie z artykułem 30 paragraf 1 Kodeksu Pracy następuje:
 1. Na mocy porozumienia stron
 2. Za wypowiedzeniem
 3. Bez wypowiedzenia
 4. Z upływem czasu na jaki była zawarta ( umowa na okres próbny lub na czas określony)
 
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata u danego pracodawcy (  ponieważ przepracował Pan 8 lat, przysługuje Panu maksymalny okres wypowiedzenia – trzy miesięczny) ( artykuł 36 paragraf 1 KP). 
 
Wiek emerytalny dla mężczyzn zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku  urodzonych w okresie od dnia 1 stycznia 1953 r. do dnia 31 marca 1953 r. wynosi co najmniej 66 lat i 9 miesięcy; w związku z tym, ponieważ urodził się Pan 15 lutego 1953 roku, nabędzie Pan prawo do emerytury 15 listopada 2019 roku. 
 
Zgodnie z Kodeksem Pracy, artykuł 39 Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. 
 
Zdaniem Sądu Najwyższego, w wyroku z dnia 6 grudnia 2012 roku, sygnatura akt: I PK 145/12: Zakaz wypowiadania stosunku pracy ma wymiar indywidualny i odnosi się do wieku umożliwiającego konkretnemu pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury. Zatrudniony osiąga przewidziany wiek tylko jeden raz, a tym samym ochrona nie może być ruchoma. To bowiem mogłoby wprowadzać stan niepewności co do okresu obowiązywania zakazu wypowiadania umowy o pracę. Natomiast, Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 30 września 2014 roku, sygnatura akt: II PK 283/13: Przez określony w art. 39 k.p. wiek emerytalny należy rozumieć wiek określony w przepisach emerytalnych, umożliwiający nabycie uprawnień emerytalnych z mocy prawa. Ochroną przed wypowiedzeniem objęty jest więc pracownik, który z chwilą osiągnięcia wieku odpowiedniego dla swojego rodzaju zatrudnienia będzie miał na mocy obowiązujących przepisów możliwość uzyskania prawa do emerytury. 
 
W związku z powyższym w dniu 30 maja 2016 roku, znajdował się już Pan w szczególnej ochronie przedemerytalnej ( ukończone 63 lata i 3 miesiące, co oznacza, że do uzyskania wieku emerytalnego na dzień 30 maja 2016 roku brakowało Panu 3 lat i 6 miesięcy).


Tagi: emerytura

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły