Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozwiązanie spółki z o.o.

24.10.2015
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółka kapitałowa stanowi „oddzielny byt prawny”.  Kodeks spółek handlowych odróżnia pojęcie rozwiązania spółki od jej likwidacji. Właściwie konieczne jest odwrócenie kolejności, gdyż najpierw muszą zajść przyczyny rozwiązania, następnie jest wszczynane postępowanie likwidacyjne i dopiero wtedy spółkę można rozwiązać (zob. M. Danyluk, Rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Mon.Praw. 2004, cz. I: nr 23, s. 1082; cz. II: nr 24, s. 1122).
 
Rozwiązanie spółki polega na zakończeniu jej bytu prawnego po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego (lub postępowania upadłościowego zakończonego upadłością spółki); por. A. Szajkowski, M. Tarska, Kodeks, 2005, t. II, s. 826.
 
W art. 270 Kodeksu spółek handlowych wskazano, iż spółka może być rozwiązana na skutek podjęcia uchwały przez wspólników lub z przyczyn wskazanych w umowie spółki. W omawianej sprawie jak domniemam nie ma możliwości konsensusu pomiędzy wspólnikami aby w drodze uchwały wspólników doprowadzić do rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
 
W wypadku uchwał zgromadzenia wspólników dotyczących rozwiązania spółki sporządzony musi być protokół notarialny pod rygorem nieważności. Jeżeli uchwała w przedmiocie rozwiązania spółki zostanie podjęta bez formy notarialnej, będzie ona nieważna z mocy prawa. Uchwała taka nie wymaga uchylenia przez sąd, który może jedynie deklaratoryjnie stwierdzić jej nieważność.
 
Jednocześnie w art. 271 Kodeksu spółek handlowych wskazano, iż sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki.
 
W przypadku przyczyny związanej z celem spółki, przesłankami są: trwała i obiektywna niemożność osiągnięcia celu, gdy chodzi o wszelkie cele, jakie są określone w umowie. Jeżeli więc cele spółki są określone szeroko, zajście tej przyczyny rozwiązania jest rzadkie. Wskazać jednak należy, że element wspólnego celu ma dla spółki znaczenie konstytutywne. Jest on podstawą współdziałania wszystkich wspólników i jeśli ona odpadnie, spółka nie ma racji istnienia (tak T. Komosa, J. Modrzejewski, Sposoby ochrony mniejszości w spółkach kapitałowych, PUG 1991, z. 11-12, s. 204).
 
Niemożliwość osiągnięcia celu powinna mieć trwały i nieprzemijający charakter (tak również SA w Białymstoku w wyroku z dnia 19 grudnia 2014 r., I ACa 519/14, LEX nr 1602868, w którym podkreślono, że stanowiąca przyczynę rozwiązania spółki niemożność osiągnięcia celu zachodzi jedynie wtedy, gdy ma ona charakter trwały, a więc można uznać, iż zaistniały stan rzeczy nie ustąpi w przewidywalnym czasie). To nie wspólnicy czy organy będą decydować o rozwiązaniu, ale sąd na wniosek tych osób. To sąd rozstrzygnie, czy przyczyna taka zachodzi obiektywnie. Osiągnięcie celu spółki stanie się niemożliwe, gdy w spółce jest tylko jeden cel oraz w wyniku zmian w stosunkach spółki, ale także poza spółką (na przykład wydane zostaną przepisy zakazujące określonej działalności, która była jedynym celem spółki).


Tagi: spółka

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły