Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odmowa wypłaty pełnego odszkodowania

04.10.2015
Michał Gruchacz
Autor:
Michał Gruchacz Magister prawa
Aplikant radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Z analizy posiadanych dokumentów wynika, że wypłacono odszkodowanie w wysokości 20 738,81 zł – stanowi to 63,36 % wyliczonej kwoty ( 32 729,88 zł) wynika z tego, że prawdopodobnie Allianz zastosował wobec Pana:
 • wariant ekonomiczny ubezpieczenia i obniżył wysokość odszkodowania o 35 % w oparciu o § 8 ust.3 3.2 OWU, uznając, że okres eksploatacji pojazdu wynosi 4 lata.  
 • ust. 7 §8 OWU, uwzględniając stopień indywidulanego zużycia eksploatacyjnego stosownie do stanu elementów wymienionych w tym zapisie.
 
Z informacji podanych w pytaniu wynika, że posiadał Pan w polisie wariant ubezpieczenia serwisowy, co oznacza, że Allianz zastosował błędny wariant a w konsekwencji doprowadził do niesłusznego obniżenia wysokości odszkodowania o 35 %. Allianz powinien zastosować § 8 ust.3 3.1 OWU. Z dokumentacji można wywnioskować, że szkoda została (powinna zostać) rozliczona wg pkt 2 tego zapisu czyli według wyceny uwzględniającej podatek VAT, ponieważ poszkodowany przy rozliczaniu szkody, nie przedstawiał żadnych faktur za naprawę pojazdu. Według mnie można więc dochodzić w sądzie kwoty w wysokości 35 % wyliczenia tj. 11 455, 46 zł.
 
Natomiast wydaje mi się, że dochodzenie pozostałej kwoty około 500 zł, o którą najprawdopodobniej obniżono odszkodowania za zużycia eksploatacyjne wymienionych w  ust. 7 §8 OWU elementów może okazać się niezasadne, gdyż ubezpieczyciel mógł dokonać tego obniżenia „ niezależnie od wariantu w którym została zawarta umowa AC”.
 
Z dokumentacji wynikać może jeszcze jeden problem - pismo Allianz z 11.06.2014r., w którym Allianz uzależnia wypłatę dalszej sumy odszkodowania od przedłożenia faktur za naprawę lub przekazania na własność Allianz części uszkodzonych i zakwalifikowanych do wymiany. 
 
Uzależnianie wypłaty dalszego odszkodowania przez Allianz od konieczności dokonania naprawy przez ubezpieczonego jest niezgodne z prawem, a do tego sprowadzają się obydwa warunki. Zgodnie z utrwalonym poglądem w orzecznictwie, obowiązek naprawienia szkody przez wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej powstaje z chwilą wyrządzenia szkody i nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy i czy w ogóle zamierza tego dokonać (np. wyrok SN z dnia 16 maja 2002r., V CKN 1273/00, Lex nr 55515). 
 
Odnośnie do pierwszego warunku należy stwierdzić dodatkowo że szkoda była rozliczana od początku w oparciu o wycenę, a nie w oparciu o faktury, więc nie widzę podstaw do rozliczania dalszego odszkodowania od przedstawienia faktur. Odnośnie do drugiego warunku uważam, że również nie odnosi się do przedmiotowej sprawy, bo ubezpieczony rozliczał szkodę nie w oparciu o naprawę pojazdu (faktury), a na podstawie wyceny.
 
Podsumowując uważam, że istnieją duże szanse na dochodzenie w sądzie kwoty 11 455, 46 zł. (35 % wyceny) plus ewentualne odsetki od tej kwoty. 


Tagi: szkoda, odszkodowanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły