Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Skutki umorzenia postępowania egzekucyjnego

21.07.2015
Zgodnie z art. 826 Kodeksu postępowania cywilnego umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie może naruszać praw osób trzecich.
 
Wobec tego, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje - zgodnie z art. 123 pkt 1 k.c. - przerwę biegu przedawnienia roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym, po umorzeniu postępowania bieg terminu przedawnienia roszczenia przewidziany w art. 125 k.c. rozpoczyna się na nowo (art. 124 k.c.), z wyjątkiem umorzenia z mocy samego prawa na skutek bezczynności wierzyciela (art. 823 k.p.c.).
 
Po umorzeniu postępowania wierzyciel może ponownie zażądać wszczęcia postępowania egzekucyjnego, chyba że tytuł wykonawczy pozbawiony został wykonalności albo nastąpiło zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji. W razie ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego egzekucja będzie prowadzona od początku, bez uwzględnienia czynności, które zostały dokonane w umorzonym postępowaniu.
 
Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
 
Reasumując zarówno działania podjęte przez Wierzyciela, jak i wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez Komornika na wniosek wierzyciela są prawidłowe. Natomiast stosownie do art. 7731 k.p.c., zbieg egzekucji sądowych oznacza skierowanie do tej samej rzeczy, wierzytelności lub prawa kilku egzekucji sądowych. Zbieg taki może być wyłącznie wynikiem skierowania kilku egzekucji sądowych do tego samego składnika majątku dłużnika przez różnych komorników.
 
W omawianej sprawie nie doszło, więc również na obecnym etapie postępowania do zbiegu postępowania egzekucyjnego albowiem żaden z dwóch już prowadzących postępowanie egzekucyjne Komorników nie skierował egzekucji w stosunku do Pana wynagrodzenia za pracę. W chwili obecnej może Pan poinformować tych Komorników, aby skierowali czynności w stosunku do Pana wynagrodzenia i ustalili, który z nich jest właściwy do prowadzenia dalszego postępowania.


Tagi: umorzenie egzekucji, przedawnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 23.07.2019 józek napisał(a):

  jestem bardzo zadowolony z informacji zawartych na Państwa stronie , precyzyjnie przedstawiona jest informacja, będę polecał Państwa artykuły wszystkim znajomym

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły