Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Opodatkowanie dochodów osiąganych przez cudzoziemca w Polsce

25.02.2015
Do placówek dyplomatycznych suwerennego i niepodległego państwa, stosuje się zasadę eksterytorialności, należy uznać, więc, iż dochody opisane w pytaniu stanowią w rzeczywistości dochody osiągane z Państwa, które ustanowiło ambasadę, a więc w tym przypadku Białorusi. W konsekwencji należy dojść do wniosku, iż rezydenci podatkowi świadczący pracę na rzecz ambasady, osiągają dochody z zagranicy.
 
Obowiązek podatkowy w mojej ocenie powstał jedynie w Polsce i rozliczenia należy dokonać we właściwym Urzędzie Skarbowym ze względu na miejsce zamieszkania Pracownika. Zgodnie z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Mińsku dnia 18 listopada 1982 r., jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to pierwsze Umawiające się Państwo zwolni taki dochód lub majątek od opodatkowania.
 
Zgodnie z art. 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochód bez pośrednika płatników z zagranicy z tytułu umowy o pracę zobowiązani są bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
 
Zaliczki są płatne za miesiące, w których podatnicy uzyskali dochód. Płatność zaliczki następuje w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. zaliczka za grudzień jest płatna w terminie złożenia zeznania podatkowego. Na podatnikach spoczywa obowiązek składania urzędom skarbowym, w terminach płatności zaliczek, deklaracji o wysokości dochodu uzyskanego w danym miesiącu (PIT-53).
 
W chwili obecnej należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wszystkie zaległe deklaracje PIT-53 wraz z czynnym żalem. Zgodnie z art. 16 Kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
 
Warunkiem bezkarności sprawcy korzystającego z dobrodziejstwa czynnego żalu jest uiszczenie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym.
 
Następnie w terminie do końca kwietnia należy dokonać rozliczenia podatkowego.


Tagi: podatek, cudzoziemiec, zaliczka, pobyt stały

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły