Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Gdzie zawrzeć związek małżeński z cudzoziemcem?

18.11.2014
W poruszonej przez Panią sprawie nie ma większego znaczenia czy związek małżeński będzie zawarty w kraju pochodzenia narzeczonego, innym kraju czy też na terytorium polski. Okoliczność ta nie ma żadnego znaczenia dla uzyskania zezwolenia na pobyt w Polsce przez cudzoziemca.
 
W przypadku zawierania związku małżeńskiego w Polsce konieczność uzyskania zwolnienia cudzoziemca z przedstawienia dokumentu potwierdzającego możliwość zawarcia związku małżeńskiego z Panią. Natomiast w sytuacji zawarcia związku małżeńskiego w kraju pochodzenia partnera lub innym kraju konieczne będzie dokonanie transkrypcji tj. wpisania zagranicznego aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego.
 
Natomiast w samym postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy badane będzie czy związek małżeński nie został zawarty w celu ominięcia przepisów prawa. W szczególności ustala się, czy okoliczności sprawy wskazują na to, że:
 1. jedno z małżonków przyjęło korzyść majątkową w zamian za wyrażenie zgody na zawarcie małżeństwa, o ile nie wynikało to ze zwyczaju ugruntowanego w danym państwie lub danej grupie społecznej;
 2. małżonkowie nie wypełniają prawnych obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa;
 3. małżonkowie nie zamieszkują wspólnie lub nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego;
 4. małżonkowie nie spotkali się przed zawarciem małżeństwa;
 5. małżonkowie nie mówią językiem zrozumiałym dla obojga;
 6. małżonkowie nie są zgodni co do dotyczących ich danych osobowych i innych istotnych okoliczności ich dotyczących;
 7. jedno z małżonków lub oboje małżonkowie w przeszłości zawierali już pozorne małżeństwa. 
 
W obecnym stanie prawnym jednak najtrudniejsze będzie doprowadzenie do samego wjazdu narzeczonego do Polski. Nowa Ustawa o cudzoziemcach zlikwidowała możliwość aplikowania o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce za pośrednictwem konsula, aby wniosek mógł być złożony cudzoziemiec musi przebywać w Polsce a więc wcześniej uzyskać wizę.
 
W praktyce Konsulowie bardzo często bez przyczyny odmawiają wydania wizy cudzoziemcowi a ich decyzja nie podlega jakiejkolwiek kontroli ani administracyjnej ani sądowej. Możliwe, iż do chwili, gdy narzeczony będzie chciał już przyjechać do Polski sytuacja ta uleganie zmianie gdyż obecny stan w mojej ocenie jest sprzeczny z wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi.
 
Na marginesie wskazuję, iż obecnie nie ma konieczności aplikowania o zezwolenie na pobyt czasowy z 45 dniowym wyprzedzeniem. Ponadto wniosek złożony przez małżonka obywatela Polski nawet w trakcie jego pobytu nielegalnego nie ma wpływu na rozpoznanie sprawy.


Tagi: małżeństwo, ślub, karta pobytu

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły