Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej

11.08.2014
Prawo pierwokupu określone w art. 596 k.c. przejawia się w istnieniu pierwszeństwa nabycia określonej rzeczy, w razie gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej, nawet na warunkach z osobą trzecią umówionych. Zastrzeżenie prawa pierwokupu powoduje taki skutek, że rzecz, której to prawo dotyczy, może zostać sprzedana jedynie pod warunkiem nieskorzystania przez uprawnionego do pierwokupu ze swojego prawa. Wykonanie prawa pierwokupu następuje przez złożenie zobowiązanemu oświadczenia.
 
Prawo pierwokupu polegające na zastrzeżeniu pierwszeństwa kupna określonej rzeczy, gdyby druga strona sprzedała ja osobie trzeciej, jest szczególnym uprawnieniem ograniczającym właściciela w swobodzie dysponowania jego rzeczą.
 
Prawo pierwokupu można zastrzec nie tylko w związku z umową sprzedaży zawartą między uprawnionym a zobowiązanym. Źródłem prawa pierwokupu może być także inna umowa, czynność prawna samoistna, stanowiąca samoistny stosunek prawny, lub ustawa. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prawo pierwokupu zostało zastrzeżone także w testamencie, lecz nie jako jedno z pozytywnych rozrządzeń testamentowych, ale jako zapis testamentowy (M. Pazdan, Bezwarunkowa sprzedaż nieruchomości wbrew umownemu prawu pierwokupu (w:) Obrót nieruchomościami w praktyce notarialnej, pod red. A. Oleszki, Kraków 1997, s. 162).
 
W mojej ocenie zapis zawarty w umowie dzierżawy nie jest zastrzeżeniem prawa pierwokupu a jedynie oświadczeniem o woli stron, co do zawarcia transakcji sprzedaży nieruchomości, przy czym zapisu tego nie można traktować, jako zawarcia umowy przedwstępnej albowiem nie zawiera oznaczenia elementów istotnych umowy np. ceny.
 
Co prawda w toku procesu można by w oparciu o art. 65 Kodeksu cywilnego udowadniać, iż zapis ten stanowi w rzeczywistości prawo pierwokupu jednak w mojej ocenie szanse na wygranie sprawy są marginalne. 
 
To, jak strony, składając oświadczenie woli, rozumiały je można wykazywać zarówno za pomocą dowodu z przesłuchania stron, jak i innych środków dowodowych. Dla ustalenia, jak strony rzeczywiście pojmowały oświadczenie woli w chwili jego złożenia może mieć znaczenie także ich postępowanie po złożeniu oświadczenia, np. sposób wykonania umowy.
 
Co do zasady nawet przyjmując, iż spółce przysługiwało prawo pierwokupu to i tak można jedynie mówić o odpowiedzialności odszkodowawczej zobowiązanego, a sama umowa sprzedaży zachowuje swą ważność. W takiej sytuacji wygasa również prawo pierwokupu, chyba że zostało wpisane do księgi wieczystej w trybie art. 16 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Istnieje ono wtedy nadal i staje się wiążące dla nabywcy nieruchomości (wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2001 r., sygn. III CKN 461/00).


Tagi: pierwokup

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły