Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu
14.07.2014
Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Natomiast zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Przez pojęcie stanu nietrzeźwości rozumieć będziemy zdefiniowany w art. 115 § 16 k.k. przypadek, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub też zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
W razie popełnienia wykroczenia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
W mojej ocenie najważniejsze na tym etapie jest dopilnowanie, aby nie postawiono Panu zarzutu popełnienia przestępstwa, lecz jedynie popełnienie wykroczenia. Zgodnie z art. 5 Kodeksu karnego niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. W sytuacji, gdy więc w dwóch kolejnych badaniach istnieje różnica w wyniku stężenia alkoholu we krwi mająca znaczenia dla określenia czy doszło do popełnienia wykroczenia czy tez przestępstwa wątpliwości należy wyjaśnić na Pana korzyść a więc uznać, iż doszło do popełnienia wykroczenia.
Warto również zauważyć, iż zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń oskarżyciel publiczny może, za zgodą obwinionego umieścić we wniosku o ukaranie wniosek o skazanie obwinionego za zarzucany mu czyn bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego albo odstąpienie od wymierzenia kary lub środka karnego. Wniosek o skazanie jest możliwy tylko wówczas, gdy w świetle zebranych dowodów wyjaśnienia obwinionego oraz okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy. Poza tym zgodnie z § 1 art. 58 obwiniony, jeżeli nie dotyczy go wniosek o skazanie, może sam po wezwaniu na rozprawę lub zawiadomieniu o jej terminie wystąpić z wnioskiem o skazanie w określony sposób bez przeprowadzania rozprawy.
Na przesłuchaniu powinien Pan wyjaśnić okoliczności czynu, wskazać, iż nie miał Pan świadomości, iż jest Pan po użyciu alkoholu. Ewentualnie powinien Pan negocjować wysokość kary, przy czym na tym etapie postępowania wysokość proponowanej kary jest często wyższa niż później orzekana przez sądy po przeprowadzeniu rozprawy, przed ewentualnym podpisaniem wniosku w tym zakresie należy, więc sprawę przemyśleć.
Oczywiście sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów powinien zaliczyć okres rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy. Jeżeli więc do rozprawy sądowej minie okres 6 miesięcy realne jest, iż dodatkowy okres nie zostanie wobec Pana orzeczony.
Tagi: alkohol
Opinie naszych zadowolonych Klientów