Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

14.07.2014
Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
Natomiast zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
 
Przez pojęcie stanu nietrzeźwości rozumieć będziemy zdefiniowany w art. 115 § 16 k.k. przypadek, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub też zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
 
W razie popełnienia wykroczenia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
 
W mojej ocenie najważniejsze na tym etapie jest dopilnowanie, aby nie postawiono Panu zarzutu popełnienia przestępstwa, lecz jedynie popełnienie wykroczenia. Zgodnie z art. 5 Kodeksu karnego niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. W sytuacji, gdy więc w dwóch kolejnych badaniach istnieje różnica w wyniku stężenia alkoholu we krwi mająca znaczenia dla określenia czy doszło do popełnienia wykroczenia czy tez przestępstwa wątpliwości należy wyjaśnić na Pana korzyść a więc uznać, iż doszło do popełnienia wykroczenia.
 
Warto również zauważyć, iż zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń oskarżyciel publiczny może, za zgodą obwinionego umieścić we wniosku o ukaranie wniosek o skazanie obwinionego za zarzucany mu czyn bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego albo odstąpienie od wymierzenia kary lub środka karnego. Wniosek o skazanie jest możliwy tylko wówczas, gdy w świetle zebranych dowodów wyjaśnienia obwinionego oraz okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy. Poza tym zgodnie z § 1 art. 58 obwiniony, jeżeli nie dotyczy go wniosek o skazanie, może sam po wezwaniu na rozprawę lub zawiadomieniu o jej terminie wystąpić z wnioskiem o skazanie w określony sposób bez przeprowadzania rozprawy.
 
Na przesłuchaniu powinien Pan wyjaśnić okoliczności czynu, wskazać, iż nie miał Pan świadomości, iż jest Pan po użyciu alkoholu. Ewentualnie powinien Pan negocjować wysokość kary, przy czym na tym etapie postępowania wysokość proponowanej kary jest często wyższa niż później orzekana przez sądy po przeprowadzeniu rozprawy, przed ewentualnym podpisaniem wniosku w tym zakresie należy, więc sprawę przemyśleć.
 
Oczywiście sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów powinien zaliczyć okres rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy. Jeżeli więc do rozprawy sądowej minie okres 6 miesięcy realne jest, iż dodatkowy okres nie zostanie wobec Pana orzeczony.


Tagi: alkohol

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły