Przeniesienie pozwolenia na budowę
02.07.2014
Ustawa
Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zmianami) przewiduje możliwość przeniesienia na inny podmiot ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja taka może zostać przeniesiona w każdym momencie i na każdym etapie robót budowlanych. Można zatem przenieść taką decyzję zarówno wtedy, gdy budowa budynku w ogóle nie została jeszcze rozpoczęta jak również taką, która dotyczy budynku już zakończonego, ale nie oddanego jeszcze do użytkowania zgodnie z przepisami.
Przenieść można również decyzję o pozwoleniu na budowę części zamierzenia inwestycyjnego, zwłaszcza jeśli objęta wnioskiem o przeniesienie inwestycja stanowi taki obiekt budowlany, który może samodzielnie funkcjonować zgodnie z jego przeznaczeniem, mimo jego wyodrębnienia z całości zamierzenia inwestycyjnego.
Zgoda strony, na rzecz której wydano pozwolenie na budowę, przyjęcie wszystkich warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę, przez osobę, na którą nastąpić ma przeniesienie tej decyzji, wykazanie się przez taką osobę prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane stanowią przesłanki do wydania decyzji administracyjnej o przeniesieniu pozwolenia na budowę na rzecz innej osoby.
Pierwszym z warunków przeniesienia jest zgoda poprzedniego inwestora. Ustawa
Prawo budowlane nie przewiduje żadnych instrumentów, które mogłyby zmusić poprzedniego inwestora do wyrażenia zgody w tym przedmiocie. Dlatego sugeruje się, aby zgodę taką zawrzeć już w umowie sprzedaży nieruchomości. Wówczas do wniosku o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę konieczne będzie dołączenie odpisu takiego aktu notarialnego. Należy również pamiętać, iż w przypadku gdy decyzja o pozwoleniu na budowę wydana została na rzecz kilku osób, zgodę musi wyrazić każda z nich.
W omawianym pytaniu, wskutek sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej, nieruchomość z rozpoczętą budową nabył inny podmiot niż wskazany w pozwoleniu na budowę. Postanowienie sądu powszechnego nie dotyczyło zatem przesłanki zgody dotychczasowego inwestora na przeniesienie pozwolenia, która stanowi typowe cywilnoprawne oświadczenie woli, tym samym nie może zastąpić więc zgody inwestora na przeniesienie pozwolenia. W takiej sytuacji Pan jako nowy właściciel może odstąpić od budowy na podstawie istniejącego projektu budowlanego i uzyskać własną (wydaną na swoją rzecz) decyzję o pozwoleniu na budowę. Oczywiście może Pan realizować inwestycję planowaną przez poprzednika, ale pod warunkiem uzyskania decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę. Zatem w przedstawionej sytuacji brak zgody strony, na rzecz której pozwolenie zostało wydane, do przeniesienia decyzji na rzecz innego podmiotu, stanowi dostateczną podstawę do orzeczenia o odmowie tego przeniesienia.
Tagi: Prawo budowlane
Opinie naszych zadowolonych Klientów