Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Dziedziczenie przez przysposobionego

27.06.2014
Zgodnie z art. 123 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym. Jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, władza rodzicielska przysługuje obojgu małżonkom wspólnie.
 
Skutkiem orzeczenia przysposobienia jest utrata władzy rodzicielskiej przez rodziców naturalnych lub też ustanie opieki, a z drugiej strony nabycie władzy rodzicielskiej przez przysposabiającego. W powyższym przypadku nie mamy do czynienia z sukcesją władzy rodzicielskiej, ale ze zmianą osoby, której przysługuje władza na skutek orzeczenia przysposobienia.
 
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 588 Kodeksu postępowania cywilnego postanowienie orzekające przysposobienie staje się skuteczne po uprawomocnieniu się. Postanowienia takiego sąd opiekuńczy nie może zmienić ani uchylić. Jak podkreślił SN w postanowieniu z dnia 21 marca 1969 r., III CRN 460/68 (w: J. Gudowski, Kodeks rodzinny..., s. 401), utrata władzy rodzicielskiej wynikająca z przysposobienia „jest definitywna i w zasadzie nie odżywa". 
 
Możliwe jest przysposobienie pełne przez jednego współmałżonka dziecka drugiego współmałżonka, a skutki prawne tego typu przysposobienia określa art. 936 § 3 k.c. Po pierwsze, nie stosuje się zasady określonej w § 2 komentowanego przepisu, iż przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim, odnośnie do małżonka przysposabiającego i jego krewnych. Małżonek przysposabiającego jest rodzicem przysposobionego i w tym zakresie przysposobienie pełne nie ma wpływu na stosunki prawne pomiędzy przysposobionym a jego rodzicem naturalnym i jego krewnymi. Po drugie, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło po śmierci drugiego rodzica, zasady z § 2 nie stosuje się względem krewnych zmarłego rodzica, których prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa zostały w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymane (T. Sokołowski, Dziedziczenie w związku z przysposobieniem, Rejent 1996, nr 11, s. 87).
 
Natomiast w omawianej sprawie w mojej ocenie nie znajduje zastosowania art. 936§3 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Natomiast zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego.
 
Istotne, więc znaczenie w kwestii określenia kręgu spadkobierców będzie miał stan z chwili śmierci ojca dziecka, późniejsze przysposobienie dziecka nie będzie miało wpływu na zmianę kręgu spadkobierców po jego ojcu. Do nabycia spadku przez syna doszło w chwili śmierci ojca a sąd w obecnym postępowaniu jedynie wydaje postanowienie, w którym potwierdzi ten fakt.


Tagi: adopcja, przysposobienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły