Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Art. 177 Kodeksu karnego

30.05.2014
Jak wynika z treści pytania jest Pan oskarżony o popełnienie czynu z art. 177§1 Kodeksu karnego. Zgodnie z powołanym przepisem kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
Zgodnie z art. 101 Kodeksu karnego karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat dziesięć, gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata, pięć gdy chodzi o pozostałe występki.
 
Początek biegu terminu przedawnienia karalności przestępstwa rozpoczyna się od czasu popełnienia czynu zabronionego (por. art. 6 § 1 k.k.). Jeśli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił (art. 101 § 3). W przypadku przestępstwa wieloczynowego (np. znęcanie się) lub czynu ciągłego okres przedawnienia liczy się od ostatniej czynności realizującej znamiona zabronionego zachowania się (por. postanowienie SN z dnia 24 listopada 1993 r., I KZP 26/93, Wokanda 1994, nr 1, poz. 11, oraz wyrok SN z dnia 15 listopada 1976 r., III KR 162/76, OSNKW 1977, nr 3, poz. 19), natomiast przy przestępstwach trwałych (np. pozbawienie wolności) przedawnienie rozpoczyna bieg od momentu, gdy przerwany został stan bezprawny (np. uwolnienie się osoby pozbawionej wolności); por. Marek, Komentarz, s. 287.
 
Jednakże zgodnie z art. 102 Kodeksu karnego, jeżeli w okresie wskazanym powyżej wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustaje z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.
 
Artykuł 102 Kodeksu karnego ma umożliwić przeprowadzenie i zakończenie postępowania karnego, mimo iż w jego trakcie upłynęły już terminy przedawnienia określone w art. 101, jeśli tylko wszczęto je przed upływem tych terminów. Wszczęcie postępowania przed upływem terminów ustawowych jest bowiem wyrazem istnienia potrzeby ustalenia odpowiedzialności karnej sprawcy, w wyniku czego dezaktualizują się przemawiające za przedawnieniem argumenty dotyczące zatarcia się potrzeby ukarania. 
 
Jeżeli jednak w tym okresie postępowanie nie zostanie zakończone, należy je umorzyć bez względu na przyczyny jego długotrwałości. W Pana sprawie sąd dopiero winien umorzyć postępowania ze względu na upływ terminów wskazanych w Kodeksie karnym dopiero w roku 2019. Pozostaje, więc oczekiwanie na zakończenie przedmiotowego procesu albowiem na chwilę obecną nie ma przesłanek do umorzenia postępowania w związku ustaniem karalności zarzucanego Panu czynu.


Tagi: kodeks karny, kolizja, przedawnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły