Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zadośćuczynienie za zwolnienie z pracy

19.05.2014
Kodeks pracy określa uprawnienia pracownika w sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy. Pracownikowi służy prawo wniesienia odwołania od wypowiedzenia do właściwego sądu pracy. Odwołanie to jest wnioskiem pracownika skierowanym do sądu pracy o rozstrzygnięcie o jego roszczeniach z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Ta forma ochrony dochodzi do skutku wyłącznie na żądanie zainteresowanych podmiotów. W prawie pracy nie funkcjonuje bowiem zasada ochrony trwałości stosunku pracy z mocy samego prawa, polegająca na wprowadzeniu sankcji bezwzględnej nieważności wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy o pracę nawet sprzeczne z prawem lub nieuzasadnione nie jest nieważne z mocy prawa (wyr. SN z 16.05.1997 r., I PKN 170/97, OSN 1998/8/239). 
 
Ustawodawca wprowadził zasadę względnej nieskuteczności wypowiedzenia czy też rozwiązania umowy o pracę, pozostawiając w pełni decyzję pracownikowi. Wypowiedzenie umowy o pracę lub rozwiązanie, jak również zmiana warunków pracy lub płacy, będzie uznane za niezgodne z prawem wyłącznie wtedy, gdy pracownik zaskarży decyzję pracodawcy do sądu (por. wyr. SA w Warszawie z 12.06.1997 r., III APa 33/97, Biuletyn SA w Warszawie 1998/3/11).
 
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc.
 
Z Pani pytania wynika, iż stosowne odwołanie wniosła Pani do sądu i na tym procesie powinna Pani się skupić. Nie ma co prawda przeszkód prawnych aby w drodze osobnego procesu dochodziła Pani również innych należności od pracodawcy. Trybunał Konstytucyjny w roku 2007 nie tyle zakwestionował obowiązywanie art. 58 kodeksu pracy, dotyczącego odszkodowania za bezprawne zwolnienie bez wypowiedzenia, co dotychczasową wykładnię tego przepisu w związku z art. 300 k.p. Do tej pory, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, odszkodowanie z tytułu bezprawnego zwolnienia z pracy zaspokajało wszystkie roszczenia pracowników z tego tytułu. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że odszkodowanie to ma na celu zabezpieczenie materialne pracownika, który nagle pozostał bez pracy, oraz ukaranie nieuczciwego pracodawcy. Skoro jednak pracownik, który z winy umyślnej wyrządzi szkodę pracodawcy, odpowiada do pełnej jej wysokości, to również pracodawca powinien zrekompensować podwładnym wszystkie straty, jakie ponieśli oni z powodu bezprawnego zwolnienia.
 
Jednakże w tym procesie to Pani będzie musiała udowodnić związek przyczynowy pomiędzy zwolnieniem a poniesioną przez Panią szkodą – nie będzie to więc proces łatwy.
 
Kwestia odpowiedzialności brygadzistki uzależniona jest od wewnętrznej organizacji produkcji, trudno mi się wypowiedzieć na podstawie dosyć zdawkowej informacji w tym zakresie podanej w pytaniu.


Tagi: odszkodowanie, zadośćuczynienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/53937/Zado%C5%9B%C4%87uczynienie-odszkodowanie-za-zwolnienie-z-pracy