Sprawa przeznaczona do sądu
25.04.2014
Z przesłanego pisma wynika, iż firma windykacyjna działająca po nazwą
best S.A. planuje wystąpienie przeciwko Pana osobie do sądu w związku z nabytą przez nich wierzytelnością wynikającą z umowy pożyczki zawartej w 2006 roku.
Na podstawie samego pisma nie można jednoznacznie wskazać czy przedmiotowe roszczenie uległo przedawnieniu i czy podniesienie jedynie zarzutu przedawnienia będzie wystarczające do wygrania przedmiotowej sprawy. Nie mniej z dużym prawdopodobieństwem faktycznie do przedawnienia roszczenia doszło.
Zgodnie z przepisem art. 117 § 2 k.c., po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba, że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata (art. 118 k.c.). Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1 zd. 1 k.c.).
Ustawowym skutkiem przedawnienia jest powstanie po upływie terminu przedawnienia po stronie tego, przeciwko komu przysługuje roszczenie, uprawnienia do uchylenia się od jego zaspokojenia (tzw. zarzut peremptoryjny). Wykonanie tego uprawnienia powoduje, że roszczenie już nie może być skutecznie dochodzone. Dotyczy to nie tylko roszczenia głównego, ale i odsetek za opóźnienia (tak: uchwała SN z dnia 10.11.1995r., III CZP 156/95, OSNCP 3/96/31). Przedawnione roszczenie zmienia się w tzw. zobowiązanie niezupełne (naturalne), którego cechą jest niemożność jego przymusowej realizacji.
Ponadto w tego typu sprawach gdy z powództwem nie występuje spółka która nabyła wierzytelność zawsze należy szczegółowo przeanalizować dowody dołączone do pozwu czy faktycznie wynika z nich fakt przejścia na tą spółkę dochodzonej wierzytelności oraz czy z dokumentów wynika sposób obliczenia długu i fakt jego istnienia.
Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Obowiązek przedstawienia dowodów spoczywa na stronach (art. 3 § 1 k.p.c.), a ciężar udowodnienia faktów mających dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie (art. 227 k.p.c.) spoczywa na stronie, która z faktów tych wywodzi skutki prawne (art. 6 k.c.).
Zatem
best S.A. powinien udowodnić okoliczności określone w art. 509 k.c. i art. 510 § 1 k.c. dotyczące elementów przedmiotowo istotnych umowy przelewu, jej ważności oraz skuteczności tej umowy.
Zgodnie z art. 509 § 1 k.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Zgodnie z art. 510 § 1 k.c. umowa sprzedaży wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę.
Bardzo często z załączonej przez powoda umowy szczegółowej nie wynika jednak jakie wierzytelności, w jakiej wysokości i w stosunku do kogo zostały na jej podstawie zbyte. Co w konsekwencji prowadzi do oddalenia powództwa w całości.
Po otrzymaniu pisma z sądu zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią w celu zlecenia prowadzenia sprawy.
Tagi: przedawnienie, best
Opinie naszych zadowolonych Klientów