Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Uprawnienia opiekuna

22.04.2014
Opiekun ustanowiony przez sąd jest obowiązany wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro osoby pozostającej pod opieką i interes społeczny, podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. 
 
Zgodnie z art. 156 Kodeksu rodzinnego opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku osoby ubezwłasnowolnionej.
 
Natomiast do ważniejszych spraw dotyczących majątku podopiecznego należy zaliczyć te sprawy, które związane są z czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu majątkiem. Opiekun podlega takim samym ograniczeniom, jakim podlegają rodzice (art. 101 § 3 k.r.o.), którzy muszą uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
 
Przyjmuje się, że do czynności przekraczających zwykły zarząd powinno się zaliczać te, które powodują poważne zmniejszenie substancji majątku osoby nad którą sprawowana jest opieka lub związane są z ryzykiem wywołania takich konsekwencji, jak również powodujące powstanie po stronie ubezwłasnowolnionego znaczniejszego zobowiązania, jak też czynności, których celem jest zmiana przeznaczenia gospodarczego zarządzanego przez opiekuna majątku oraz zmiana jego dochodowości (zob. J. Marciniak, Treść i sprawowanie opieki nad małoletnim, Warszawa 1975, s. 82; J. Sauk, Granice obowiązków i praw rodziców wobec dzieci i społeczeństwa, Toruń 1967, s. 57–58).
 
Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu należą, m.in.:
 1. nabycie, zbycie, obciążenie nieruchomości oraz praw na nieruchomości, zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości,
 2. nabycie, zbycie, dzierżawa przedsiębiorstwa zarobkowego,
 3. zbycie, nabycie wartościowych rzeczy ruchomych,
 4. zaciągnięcie, udzielenie np. pożyczki, zobowiązań wekslowych,
 5. poręczenie i przyjęcie cudzych długów,
 6. dokonanie darowizn, zrzeczenie się dziedziczenia, odrzucenie spadku,
 7. przekazanie przez opiekuna zarządu majątkiem dziecka osobie trzeciej (zob. J. Marciniak, Treść..., s. 82–83 oraz powołana tam literatura i orzecznictwo).
 
O ile podpisanie umowy najmu w mojej ocenie może być dokonane bez uzyskania zgody sądu o tyle niemożliwe jest dokonanie sprzedaży nieruchomości czy też rozporządzenie nieruchomością w inny sposób bez uzyskania zgoda sądu opiekuńczego.
 
W przypadku zawarcia umowy najmu osoba ta ma obowiązek zameldowania się w mieszkaniu. Obowiązek ten wynika wprost z Ustawy o ewidencji ludności - osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
 
W przypadku wynajęcia mieszkania po śmierci mamy umowa nadal będzie wiązała spadkobierców, konieczne więc będzie jej wypowiedzenie w przypadku zamiaru zbycia nieruchomości, względnie ustalenie z najemcą, iż w oznaczonym terminie opuści on lokal w przypadku gdy znajdzie się kupiec.


Tagi: ubezwłasnowolnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły