Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odmowa wydania uwierzytelnionego dokumentu z archiwów państwowych

17.04.2014
Uwierzytelniony, tzn. poświadczony za zgodność z oryginałem odpis dokumentu (a także wypis, będący odpisem częściowym) stanowi urzędowe potwierdzenie jego treści. Należy przy tym uwzględnić, że na podstawie art. 28 pkt 5 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673 ze zm.) archiwa państwowe są uprawnione do wydawania uwierzytelnionych odpisów przechowywanych przez nie materiałów archiwalnych.
 
Ustawodawca unormował udostępnianie (art. 28 pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r.) oraz wydawanie urzędowych potwierdzeń (art. 28 pkt 5) jako wzajemnie odrębne zadania archiwów państwowych i nie powinno ulegać wątpliwości, że wydawanie uwierzytelnionych odpisów nie stanowi formy udostępniania. Należy zarazem przyznać, że pod tym względem praktyka wykonywania ustawy przez same archiwa państwowe, a także orzecznictwo sądów były chwiejne. Odrębność obu kategorii zadań znajduje niemniej potwierdzenie w kilku przepisach ustawy, począwszy od zasady bezpłatności udostępniania, która jest nie do pogodzenia z przepisami o opłacie skarbowej. Udostępnianie materiałów archiwalnych - ujmując to w pewnym uproszczeniu - zorientowane jest na cele poznawcze, podczas gdy urzędowe potwierdzenia są wydawane ze względu na ich znaczenie dowodowe.
 
Wobec braku w omawianej ustawie dokładnej regulacji kwestii wydawania uwierzytelnionych odpisów zarchiwizowanych dokumentów, należy uznać, iż w niniejszej sprawie znajdą odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.
 
Odmowa wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Zażalenie na postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia lub o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści przysługuje wyłącznie temu, kto ubiegał się o wydanie zaświadczenia (wyrok NSA OZ w Gdańsku z 19 kwietnia 2000 r., II SA/Gd 433/98, LexPolonica nr 351187, OSP 2001, nr 6, poz. 84). Również wyłącznie ta osoba jest uprawniona do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na postanowienie organu odwoławczego (W. Chróścielewski, Glosa do wyroku NSA z dnia 19 kwietnia 2000 r., OSP 2001, nr 6, s. 84).


Tagi: archiwa państwowe, uwierzytelnienie dokumentu

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły