Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odebranie władzy rodzicielskiej konkubinie

17.04.2014
Zgodnie z art. 92 Kodeksu rodzinnego dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W uchwale pełnego składu Izby Cywilnej z 9 czerwca 1976 r. (III CZP 46/75, LexPolonica nr 309029, OSNCP 1976, nr 9, poz. 184) Sąd Najwyższy stwierdził, między innymi, że władza rodzicielska według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to przede wszystkim zespół obowiązków rodziców względem dziecka. Uprawnienia rodziców wobec dziecka natomiast są niejako wtórnym składnikiem tej władzy. Jednak nie można ich nie doceniać. W szczególności wszelkie decyzje sądu opiekuńczego dotyczące władzy rodzicielskiej powinny, jeżeli w konkretnym wypadku można to pogodzić z dobrem dziecka, liczyć się z dezyderatami i interesem rodziców. Sąd podkreślił także, iż władza rodzicielska obejmuje całokształt spraw dziecka i pieczę nad jego osobą, zarząd jego majątkiem oraz reprezentowanie go. Do rodziców należy też nadawanie zasadniczego kierunku wychowaniu dziecka.
 
Przez rodziców należy rozumieć rodziców prawnych dziecka. Dopóki zatem nie jest ustalone pochodzenie dziecka od określonej osoby, dopóty nie może powstać określony stosunek rodzinnoprawny. Tak więc nie może powstać władza rodzicielska na rzecz mężczyzny, którego ojcostwo w świetle prawa nie zostało ustalone, czy to w drodze uznania, czy sądowego ustalenia ojcostwa. Nie zawsze jednak w wypadku prawnego pochodzenia dziecka od określonego mężczyzny przysługuje mu ex lege władza rodzicielska. Przykładowo w wypadku sądowego ustalenia ojcostwa przed 13 czerwca 2009 r. władza rodzicielska przysługiwała ojcu tylko wtedy, gdy przyznał mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo bądź w terminie późniejszym - sąd opiekuńczy (art. 93; por. H. Haak, Władza rodzicielska…, s. 36).
 
Co do córki pełnoletniej oczywiste było oddalenie wniosku albowiem żaden z rodziców nie posiada już w stosunku do niej władzy rodzicielskiej. Natomiast co do córki małoletniej, zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. 
 
Niezmiernie trudno jest ocenić, co było podstawą rozstrzygnięcia sądu, z pewnością materiał dowodowy dostarczony w sprawie pozostawiał wiele do życzenia. Możliwe również, iż oddalenie wniosku spowodowane było tym, iż sąd polski nie był właściwy do rozpoznania wniosku skoro stałym miejscem zamieszkania córek jest Anglia to tamtejszy sąd powinien rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką.


Tagi: władza rodzicielska

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły