Odpowiedzialność dzieci za długi żyjącego ojca
14.04.2014
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego spadkobiercy mogą
spadek przyjąć wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza lub
spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże, gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Zasadniczo, więc wystarczy, iż w przypadku Pana śmierci dzieci
spadek odrzucą, względnie przyjmą
spadek z dobrodziejstwem inwentarza tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za
długi.
Natomiast, jeżeli dodatkowo chciałby Pan uchronić swoją połowę mieszkania i przekazać ją dzieciom to sprawa wydaje się bardziej skomplikowana. Teoretycznie może Pan obecnie przeprowadzić postępowanie spadkowe i następnie rozporządzić swym prawem jednakże w takiej sytuacji wierzycielowi będzie przysługiwała tzw. skarga pauliańska jak i inne środki ochrony wierzyciela.
W szczególności należy wskazać, iż zgodnie z art. 59 Kodeksu cywilnego w razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia.
Zgodnie z art. 527 Kodeksu cywilnego gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Ponadto w określonych sytuacjach może Pan dopuścić się popełnienia przestępstwa. Zgodnie z art. 300 Kodeksu karnego kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W mojej ocenie czas gra generalnie na Pana korzyść. Warto pilnować w sprawie terminów, jeżeli pojawiają się jakieś nowe nakazy zapłaty należy zawsze rozważyć możliwość wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. A w przypadku spraw gdzie już nakaz wydano należy również pilnować terminów przedawnienia i ewentualnie wnosić powództwa przeciwegzekucyjne. Możliwe, iż ten sposób działania doprowadzi do znacznego zmniejszenia Pana zadłużenia w najbliższych latach.
Tagi: długi, spadek
Opinie naszych zadowolonych Klientów