Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Konsekwencje niestawiennictwa na rozprawie w postępowaniu cywilnym

25.03.2014
Na wezwanie sądu stawiennictwo na rozprawie jest obowiązkowe. W przypadku, gdy sąd zawiadamia tylko o terminie rozprawy, wówczas stawiennictwo nie jest obowiązkowe. Co istotne, na wezwaniu lub zawiadomieniu widnieje informacja o stawiennictwie obowiązkowym lub nieobowiązkowym.
 
Jednakże strona prawidłowo zawiadomiona o terminie rozprawy nie stawiając się na rozprawę musi liczyć się z ewentualnymi negatywnymi skutkami takiego postępowania. W przypadku gdy na rozprawie zostanie ogłoszony wyrok to w interesie nieobecnej strony jest sprawdzenie treści wyroku i powzięcie odpowiednich kroków w sprawie.
 
Zgodnie bowiem z art. 326 Kodeksu postępowania cywilnego ogłoszenie wyroku powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku tylko jeden raz na czas do dwóch tygodni. W postanowieniu o odroczeniu sąd powinien wyznaczyć termin ogłoszenia wyroku i ogłosić go niezwłocznie po zamknięciu rozprawy.
 
Ogłoszenie wyroku następuje na posiedzeniu jawnym. Nieobecność stron nie wstrzymuje ogłoszenia. Jeżeli ogłoszenie było odroczone, może go dokonać sam przewodniczący lub sędzia sprawozdawca.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale w sprawie III CZP 62/68 w wypadku odroczenia terminu ogłoszenia wyroku (art. 326 § 1 kpc) lub postanowienia rozstrzygającego co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym (art. 516 i art. 13 § 2 w związku z art. 326 § 1 kpc) sąd nie ma obowiązku zawiadomienia przez wezwanie (art. 149 § 2 kpc) o tym terminie strony (uczestnika) nieobecnej(ego) na rozprawie (posiedzeniu) także wtedy, gdy termin ogłoszenia orzeczenia został ponownie odroczony.
 
Natomiast nie ma przeszkód, aby wystąpił Pan do sądu o wydanie odpisu wyroku co wynika z treści art. 9 Kpc zgodnie z którym rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.
 
Natomiast w chwili obecnej nie uzyska Pan wyroku z uzasadnieniem (chyba, że uzasadnienie sporządzono na wniosek strony przeciwnej) gdyż termin na złożenie wniosku o wydanie wyroku wraz z uzasadnieniem wynosi 7 dni od daty ogłoszenia wyroku. W chwili obecnej w związku z niezaskarżeniem wyroku jest on prawomocny i nie podlega zaskarżeniu.


Tagi: ogłoszenie wyroku, stawiennictwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły