Dobra osobiste pracownika
20.03.2014
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż przepisy prawa pracy przewidują możliwość wykonywania pracy tylko w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zaś co do podstawowego urlopu tego typu nie zawierają żadnej odpowiedniej regulacji. Można z tego wnioskować, że praca na urlopie macierzyńskim jest wprawdzie dozwolona, ale tylko wtedy, gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński. Gdyby bowiem ustawodawca chciał wprowadzić taką możliwość również w zakresie podstawowego urlopu macierzyńskiego, dałby temu wyraz w stosownym przepisie, tak jak to uczynił w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wskazuje to na przyjęcie zasady wykorzystania podstawowego urlopu macierzyńskiego w naturze - co jest zgodne z charakterem i celem tego urlopu. Z formalnego punktu widzenia można natomiast uznać, że pracownik przebywający na takim urlopie mógłby podjąć pracę u innego pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się bowiem do takiej sytuacji, normując tylko przypadek świadczenia pracy na urlopie macierzyńskim (dodatkowym) u tego pracodawcy, który udziela urlopu. W związku z faktem, iż w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim nie może Pani świadczyć pracy nie jest też możliwe kierowanie w jakikolwiek sposób działaniami osoby zatrudnionej na zastępstwo.
Natomiast innym zagadnieniem jest oczernianie Pani osoby przez pracownicę zatrudnioną na zastępstwo. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego
dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
W wyroku z 10 maja 2007 r., III CSK 73/07, LexPolonica nr 1433815 (OSNC-ZD 2008, nr A, poz. 28.), Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że w sprawie o naruszenie dóbr osobistych sąd nie jest obowiązany przesądzać o trafności naukowych hipotez, lecz ograniczyć się do zbadania, czy wygłoszone przez pozwanego twierdzenia są prawdziwe i czy naruszają dobre imię powoda.
Nie ma, więc przeszkód prawnych, aby wytoczyła Pani powództwo o naruszenie Pani dóbr osobistych osobie która je narusza w trakcie trwania Pani urlopu macierzyńskiego.
Tagi: dobra osobiste
Opinie naszych zadowolonych Klientów