Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zawieszenie postępowania rozwodowego

20.03.2014
Kodeks rodzinny nie wskazuje okresu minimalnego, jaki musi upłynąć od zawarcia związku małżeńskiego, aby sąd mógł orzec rozwód. Ustawodawca jedynie wskazał w art. 56 Kodeksu rodzinnego, iż rozkład pożycia musi być zupełny i trwały.
 
Wspólne pożycie jest swoistą wspólnotą małżeńską. Orzecznictwo Sądu Najwyższego i dominujący pogląd doktryny opowiadają się za objęciem tym mianem ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Wspólne pożycie polega więc na istnieniu między małżonkami łączności psychicznej oraz wzajemnych pozytywnych uczuć (miłości, szacunku, zaufania), obejmuje współżycie fizyczne, w dziedzinie gospodarczej zaś znajduje wyraz zwłaszcza w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego, w zamieszkiwaniu razem, niekiedy w prowadzeniu wspólnej działalności zarobkowej lub gospodarczej.
 
Upływ dłuższego czasu nie stanowi zawsze koniecznej przesłanki trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego (orz. SN z 13 stycznia 1953 r., C. 1631/52, OSN 1954, nr 1, poz. 9). W sytuacjach wyjątkowych wniosek, że rozkład pożycia stał się trwały, może okazać się uzasadniony już wkrótce po nastąpieniu rozkładu pożycia. Zależy to od przyczyn rozkładu lub wyjątkowej okoliczności, np. małżonkowie w ogóle nie podjęli pożycia po zawarciu małżeństwa albo niebawem po zawarciu małżeństwa ujawnił się fakt pozostawania przez jedno z małżonków w intymnych stosunkach z osobą trzecią, co w psychice współmałżonka wywołało stan całkowitej odrazy w stosunku do drugiego z małżonków i zerwania z nim pożycia (patrz orz. SN z 24 kwietnia 1951 r., C. 667/50, OSN 1953, nr 1, poz. 9; z 13 stycznia 1953 r., C. 1631/52, OSN 1954, nr 1, poz. 9; z 7 listopada 1955 r., III CR 1328/54, PiP 1957, nr 2, s. 410-413; z 12 grudnia 1955 r., I CR 1889/54, OSN 1957, nr 2, poz. 44; z 9 marca 1956 r., 4 CR 36/55, OSN 1956, nr 4, poz. 110; z 19 czerwca 1956 r., I CR 49/56, PiP 1956, nr 12, s. 1106).
 
Zwykle ocena, że rozkład ma cechę trwałości, jest możliwa po upływie dłuższego czasu od rozejścia się małżonków, przy czym przesłanką pomocniczą, ułatwiającą wyciągnięcie wniosku, że małżonkowie do siebie nie powrócą, jest porównanie okresu rozłączenia małżonków z czasem trwania ich małżeństwa. Doświadczenie bowiem uczy, że im pożycie małżeńskie trwa dłużej, tym większe prawdopodobieństwo, że ewentualne nieporozumienia między nimi nie doprowadzą do rozbicia małżeństwa (orz. SN z 12 grudnia 1955 r., I CR 1889/54, OSN 1957, nr 2, poz. 44).
 
Rozkładu pożycia, który jest zupełny i trwały, nie należy rozumieć w ten sposób, że jest to stan, który nie może już ulec pogorszeniu, czyli, że stanowi on niejako „dno”. Doświadczenie życiowe uczy, że nawet zupełny i trwały rozkład pożycia może się pogłębić, zarówno bowiem „zupełność” rozkładu, jak i jego „trwałość” mogą ulec wzmożeniu (por. Z. Wiszniewski, w: Kodeks rodzinny. Komentarz, red. M. Grudziński, J. Ignatowicz, Warszawa 1955, s. 119-121; Z. Wiszniewski, S. Gross, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. B. Dobrzański, J. Ignatowicz, wyd. II, Warszawa 1975, s. 270-274.).
 
W mojej ocenie ewentualna wizyta u specjalisty może zostać zinterpretowana przez sąd w ten sposób, iż do rozkładu pożycia nie doszło czy też, iż rozkład ten nie jest jeszcze trwały. Skoro, bowiem małżonkowie podejmują starania w celu usunięcia problemów, jakie pojawiły się w ich związku to nie można przesądzać, iż istnieją przesłanki do rozwiązania małżeństwa. W mojej ocenie, więc ewentualna wizyta u specjalisty może Pani sytuację pogorszyć.
 
Nie widzę natomiast przeszkód, aby w chwili obecnej złożyła Pani już pozew rozwodowy. Zanim sąd wyznaczy termin rozprawy z pewnością minie kilka miesięcy co ułatwi ocenienia łączących Państwa stosunków. Możliwe jednak, iż w niniejszej sprawie sąd postępowanie rozwodowe zawiesi. Zgodnie bowiem z art. 440 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli sąd nabierze przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego, zawiesza postępowanie. Zawieszenie takie może nastąpić tylko raz w toku postępowania.
 
Zawieszenie postępowania na podstawie art. 440 (art. 422 d.k.p.c.) powinno być oparte na istnieniu obiektywnych przesłanek, wskazujących zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego, na prawdopodobieństwo pojednania stron (orzeczenia SN: z dnia 31 grudnia 1951 r., C 1803/51, OSN 1952, nr 3, poz. 88, z dnia 24 lipca 1952 r., C 1579/51, NP 1953, nr 5, s. 80 oraz z dnia 22 kwietnia 1954 r., I C 1257/53, OSN 1954, nr 4, poz. 95).
 
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w powołanym wyżej orzeczeniu z dnia 22 kwietnia 1954 r., I C 1257/53, zawieszenie postępowania w sprawie o rozwód może mieć miejsce wtedy, gdy materiał zebrany w sprawie nie przekonuje dostatecznie sądu o tym, aby występujące w pożyciu stron objawy rozkładu kwalifikowały go jako rozkład zupełny i trwały oraz wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że negatywne ustosunkowanie się do dalszego współżycia małżonków lub też jednego z nich, jeśli on tylko odmawia współżycia, może jeszcze ulec zmianie.


Tagi: rozwód, zawieszenie postępowania

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły