Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wywłaszczenie części nieruchomości pod budowę drogi

07.03.2014
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi jedynie o obowiązku ogłoszenia i obwieszczenia do publicznej widomości faktu podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego, nie wskazując jakie szczególne jej postanowienia winny zawierać się w ogłoszeniu. Przyjąć więc należy, że chodzi o podanie do publicznej wiadomości samej informacji, że uchwała w tym konkretnym przedmiocie została podjęta oraz że można składać wnioski do planu, co warunkuje przystąpienie do dalszych prac planistycznych. Zainteresowane osoby trzecie mogą również zapoznać się z treścią uchwały oraz załącznikiem graficznym stanowiącym jej uzupełnienie i wyjaśnienie.
 
W chwili obecnej powinna się Pani udać do gminny i zapoznać z przebiegiem planowanej trasy oraz ustalić jak jakim etapie zaawansowania są prace dla planowaną drogą – od tych informacji uzależnione jest podjęcie decyzji co do dalszych niezbędnych kroków w omawianej sprawie.
 
Oczywiście jest możliwe, iż droga nie będzie przebiegała równolegle do nieruchomości w wyniku, czego powierzchnie poszczególnych nieruchomości przeznaczone pod drogę będą się różniły. Inwestor chcący rozbudować drogę będzie musiał również posiadać zgodę na wycinkę drzew, względnie ich przeniesienie.
 
Natomiast sama procedura mająca na celu wybudowanie drogi to z tego, co widzę raczej daleka przyszłość. Zgodnie Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych określa ona zasady i warunki przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, a także organy właściwe w tych sprawach. Należy zatem stwierdzić, iż zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami specustawy ma ona zastosowanie do inwestycji w zakresie wszystkich dróg publicznych. Drogami publicznymi w rozumieniu art. 1 i następnych ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260) są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, z których może korzystać każdy, zgodnie z ich przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.
 
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż przepisy specustawy i tym samym wydawana na jej podstawie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczą budowy nowej drogi publicznej, tj. wykonania połączenia drogowego między określonymi miejscami lub miejscowościami, a także jego odbudowy i rozbudowy. Podkreślenia wymaga fakt, iż jeżeli inwestycja drogowa wychodzi poza granice dotychczasowego pasa drogowego i wymaga przejęcia własności nieruchomości - nawet w niewielkim stopniu - jest to rozbudowa drogi, która w myśl przepisów ustawy o drogach publicznych oraz ustawy Prawo budowlane jest traktowana jako budowa drogi.
 
Od ewentualnej decyzji w sprawie zezwolenia na rozbudowę drogi będzie przysługiwało Pani odwołanie do organu wyższego stopnie. Przedmiotowa zasada ma również zastosowanie w sprawach odwołania od decyzji ustalającej wysokość odszkodowania za przejęte z mocy prawa nieruchomości pod inwestycję drogową.


Tagi: wywłaszczenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły