Wywłaszczenie części nieruchomości pod budowę drogi
07.03.2014
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi jedynie o obowiązku ogłoszenia i obwieszczenia do publicznej widomości faktu podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego, nie wskazując jakie szczególne jej postanowienia winny zawierać się w ogłoszeniu. Przyjąć więc należy, że chodzi o podanie do publicznej wiadomości samej informacji, że uchwała w tym konkretnym przedmiocie została podjęta oraz że można składać wnioski do planu, co warunkuje przystąpienie do dalszych prac planistycznych. Zainteresowane osoby trzecie mogą również zapoznać się z treścią uchwały oraz załącznikiem graficznym stanowiącym jej uzupełnienie i wyjaśnienie.
W chwili obecnej powinna się Pani udać do gminny i zapoznać z przebiegiem planowanej trasy oraz ustalić jak jakim etapie zaawansowania są prace dla planowaną drogą – od tych informacji uzależnione jest podjęcie decyzji co do dalszych niezbędnych kroków w omawianej sprawie.
Oczywiście jest możliwe, iż droga nie będzie przebiegała równolegle do nieruchomości w wyniku, czego powierzchnie poszczególnych nieruchomości przeznaczone pod drogę będą się różniły. Inwestor chcący rozbudować drogę będzie musiał również posiadać zgodę na wycinkę drzew, względnie ich przeniesienie.
Natomiast sama procedura mająca na celu wybudowanie drogi to z tego, co widzę raczej daleka przyszłość. Zgodnie Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych określa ona zasady i warunki przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, a także organy właściwe w tych sprawach. Należy zatem stwierdzić, iż zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami specustawy ma ona zastosowanie do inwestycji w zakresie wszystkich dróg publicznych. Drogami publicznymi w rozumieniu art. 1 i następnych ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260) są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, z których może korzystać każdy, zgodnie z ich przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż przepisy specustawy i tym samym wydawana na jej podstawie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczą budowy nowej drogi publicznej, tj. wykonania połączenia drogowego między określonymi miejscami lub miejscowościami, a także jego odbudowy i rozbudowy. Podkreślenia wymaga fakt, iż jeżeli inwestycja drogowa wychodzi poza granice dotychczasowego pasa drogowego i wymaga przejęcia własności nieruchomości - nawet w niewielkim stopniu - jest to rozbudowa drogi, która w myśl przepisów ustawy o drogach publicznych oraz ustawy Prawo budowlane jest traktowana jako budowa drogi.
Od ewentualnej decyzji w sprawie zezwolenia na rozbudowę drogi będzie przysługiwało Pani odwołanie do organu wyższego stopnie. Przedmiotowa zasada ma również zastosowanie w sprawach odwołania od decyzji ustalającej wysokość odszkodowania za przejęte z mocy prawa nieruchomości pod inwestycję drogową.
Tagi: wywłaszczenie
Opinie naszych zadowolonych Klientów