Co zrobić z wezwaniem do zapłaty od firmy windykacyjnej?
06.03.2014
Z przesłanego pisma wynika, iż firma windykacyjna złożyła pozew o wydanie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym do Sądu Rejonowego Lublin Zachód. Z przesłanych pism w żaden sposób nie wynika, z jakiej umowy firma windykacyjna wywodzi swoje roszczenia, co więcej nie wynika z nich również, od kogo nabyli przedmiotową wierzytelność.
W mojej ocenie należy obecnie spokojnie czekać na doręczenie nakazu zapłaty z sądu a następnie w terminie 14 dni od jego doręczenia wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Możliwe również, iż sąd dojdzie do wniosku, iż w sprawie nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty i zobowiąże Państwa do złożenia odpowiedzi na pozew. Poniżej przedstawiam przykładową argumentację jakiej należy użyć w piśmie procesowym składanym do sądu, oczywiście dokładne argumenty będzie można określić dopiero po otrzymaniu pozwu w niniejszej sprawie.
W piśmie procesowym w sprawie należy w pierwszej kolejności wykazać braki formalne pozwu, brak legitymacji czynnej Powoda oraz podnieść zarzut przedawnienia roszczenia. Co istotne w żadnym wypadku na chwilę obecną nie należy dokonywać spłaty długu ani nie dążyć do zawarcia ugody z wierzycielem – takie postępowanie może zostać zinterpretowane jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia.
Zgodnie z treścią art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, nadto zawierać dokładne określenie żądania. Dokładne sformułowanie żądania pozwu jest warunkiem prawidłowego prowadzenia procesu cywilnego, w toku, którego rolą sądu jest orzekanie w granicach określonych przedmiotem żądania i jego podstawą faktyczną. Jeżeli roszczenie firmy windykacyjnej obejmuje żądanie zapłaty, niewystarczające jest jedynie kwoty żądanego świadczenia, ale także określenie, dlaczego pozwany ma taką kwotę zapłacić. Jeśli żądania pozwu obejmuje odsetki jego ścisłe określenie polega na podaniu wysokości odsetek oraz okresu czasu, za jaki mają być zasądzone. Jeżeli zaś firma windykacyjna dokonała kapitalizacji odsetek powinna precyzyjnie określić sposób ich obliczenia.
Sąd nie powinien wyręczać firmy windykacyjnej, ponieważ nie może żadnej ze stron pomagać, lecz musi w sposób całkowicie bezstronny rozpoznać żądania stron. Nie może, więc Sąd uzupełnić luk w zredagowaniu żądania pozwu i następnie to żądanie rozpoznać.
Brak dokładnego określenia sposobu kapitalizacji odsetek, powoduje, że żądanie zapłaty tej kwoty wymyka się ocenie zarówno odnośnie prawidłowości obliczania jak i zasadności tego żądania. Cesja wierzytelności skutkuje jedynie zmianą osoby wierzyciela, nie powoduje natomiast stabilizacji przelewanego prawa, jak również nie powoduje domniemania, iż ta wierzytelność cedentowi faktycznie przysługiwała.
Firma windykacyjna w postepowaniu przed sądem powinna udowodnić nie tylko fakt cesji, ale również zasadność naliczenia należności dochodzonej od Pozwanego. Warunkiem otrzymania należności przez nabywcę długu jest udowodnienie, że takie prawo przysługiwało pierwotnemu wierzycielowi (SN V CSK 187/06).
Tagi: wezwanie do zapłaty
Opinie naszych zadowolonych Klientów