Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kto jest deweloperem?

02.03.2014
Przepisy ustawy deweloperskiej nie będą miały zastosowania do umów prowadzących do nabywania lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych przez osoby fizyczne, jeżeli stroną takiej umowy nie będzie deweloper w rozumieniu powołanej ustawy. Dotyczyć to może ewentualnych sytuacji, w których pomiędzy przedsiębiorcą prowadzącym działalność deweloperską a nabywcą - osobą fizyczną pojawiłby się podmiot trzeci, działający w charakterze swoistego zastępcy pośredniego jednej ze stron (lub nawet obu). 
 
Zgodnie z powołaną ustawą  deweloper oznacza przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.2)), który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa, o którym mowa w ustawie i przeniesienia tego prawa na nabywcę.
 
Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie umowa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek wybudowania lokalu przeznaczonego dla drugiej strony umowy oraz przystąpienia do umowy przenoszącej jego własność na nabywcę, która nie musi być poprzedzona zawarciem umowy przedwstępnej, nie nakłada natomiast na dewelopera obowiązku wydania lokalu będącego jej przedmiotem. Umowa deweloperska, stanowiąc złożoną czynność prawną, wyłącznie zobowiązuje dewelopera do przeniesienia w przyszłości wyodrębnionego prawa do lokalu na drugą stronę, zaś wykonanie tego obowiązku jest uwarunkowane uprzednim spełnieniem przez dewelopera obowiązku dotyczącego wybudowania lokalu.
 
Należy przyjąć, że o zakwalifikowaniu danej działalności gospodarczej jako działalności deweloperskiej nie będą decydowały względy formalne, lecz - faktyczne. A zatem nie ma przeważającego znaczenia to, czy działalność deweloperska sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) została w sposób formalny objęta w statucie, umowie, dokumentach organizacyjnych danego przedsiębiorcy i zarejestrowana przez właściwy organ. Nie ma również znaczenia, czy działalność ta jest działalnością podstawową, czy też ma charakter jedynie działalności ubocznej bądź incydentalnej. Nie zawsze jednak sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na budowaniu budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych musi oznaczać, że przedsiębiorca będzie deweloperem w rozumieniu przepisów ustawy deweloperskiej.
 
W mojej ocenie o ile dotychczasowy sposób Państwa działalności faktycznie nie podlega ustawie deweloperskiej o tyle wprowadzenie do tego modelu działalności umów rezerwacyjnych spowodowałoby, iż stałaby się Pani deweloperem w rozumieniu omawianej ustawy ze wszystkimi konsekwencjami z niej wynikających. 


Tagi: deweloper

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły