Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Praca u konkurencji a zakaz konkurencji w umowie o pracę

28.02.2014
Możliwość dodatkowego zarobkowania w czasie korzystania z urlopu wychowawczego jest rozwiązaniem obowiązującym w prawie pracy od wielu lat. Ustawodawca dopuszcza pracę w czasie takiego urlopu na znacznie szerszą skalę niż ma to miejsce w przypadku urlopu macierzyńskiego. Podyktowane jest to zapewne długością wspomnianego urlopu (do 3 lat na dane dziecko) i chęcią zapewnienia pracownikowi - rodzicowi, prawa do uzyskiwania dochodów w tym czasie. W zamian za możliwość podjęcia lub kontynuowania dotychczasowej pracy na urlopie wychowawczym pracownik musi jednak spełnić określone wymagania.
 
W myśl art. 1862 K.p. może on podjąć w tym czasie pracę zarobkową lub inną działalność czy szkolenie (u dotychczasowego lub innego pracodawcy), jeżeli praca ta nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W razie ustalenia, że pracownik korzystający z urlopu wychowawczego w sposób trwały zaprzestał sprawowania tej opieki, pracodawca może go wezwać do stawienia się w pracy w określonym przez siebie terminie. Powinien on być wyznaczony nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia informacji o zaprzestaniu sprawowania opieki i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
 
Problematyczna natomiast w Pani sprawie jest kwestia, iż chce Pani świadczyć pracę na rzecz podmiotu konkurencyjnego. Zgodnie z art. 1011 Kodeksu pracy w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).
 
Obowiązkom wynikającym z umowy o zakazie konkurencji uchybia jedynie taka działalność pracownika, która jest przez niego rzeczywiście prowadzona, adresowana jest do tego samego kręgu odbiorców, choćby częściowo pokrywa się z działalnością pracodawcy i realnie zagraża jego interesom. To pod tym kontem należy rozważyć czy Pani praca dla podmiotu zagranicznego będzie faktycznie stanowiła działalność dla podmiotu konkurencyjnego dla Pani obecnego pracodawcy.
 
W niniejszej sprawie należy również pamiętać, iż jako pracownik jest Pani obowiązana wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. W szczególności jest Pani zobowiązana do dbałości o dobro zakładu pracy. Podjęcie pracy na rzecz podmiotu konkurencyjnego może być interpretowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracownika.
 
Powyższe znajduje swe potwierdzenie w orzecznictwie, przykładowo Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie II PK 41/2009 orzekł, iż należy przyjąć, że pracownik prowadzący działalność konkurencyjną pomimo niezawarcia umowy o zakazie konkurencji może naruszyć obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy określony w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Naruszenie to może być uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.


Tagi: zakaz konkurencji

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły