Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedzenie nieruchomości wspólnoty gruntowej

28.02.2014
Poruszone przez Pana w pytaniu zagadnienia zostały uregulowane w Ustawie z dnia 29 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych oraz w Ustawie Kodeks cywilny. Zgodnie a art. 14 Ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych osoby uprawnione do udziału we wspólnocie gruntowej powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty.
 
Natomiast zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
 
Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
 
Spółka, będąc osobą prawną jest uprawniona do podejmowania przed sądem czynności procesowych (art. 38 Kodeksu cywilnego), takiej zdolności nie mają „mieszkańcy wsi”. Ponadto w ewentualnym postępowaniu o zasiedzenie należy wyjaśnić, czy właściciel nieruchomości na skutek działania przepisów kodeksu cywilnego o zasiedzeniu utracił prawo własności na rzecz samoistnego posiadacza rzeczy. Do tego niezbędne jest dokładne wyjaśnienie, czy i kto, kiedy i w jakim charakterze objął nieruchomość w posiadanie i przez jaki czas trwał taki stan rzeczy.
 
Powyższe zostało potwierdzone również w uchwale Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 73/68 legitymacja czynna do wytoczenia powództwa windykacyjnego co do działki gruntu stanowiącej część gruntów wspólnoty gruntowej przysługuje jedynie spółce przewidzianej w ustawie z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. 1963 r. Nr 28 poz. 169).
 
W mojej ocenie w chwili obecnej należałoby się upewnić, iż zgodnie z przepisami prawa jest to grunt należący do wspólnoty gruntowej a następnie powołać spółkę to zarządu tą nieruchomością zgodnie z przepisami ustawy. Kolejnym krokiem spółki powinno być wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez byłego sołtysa. W mojej ocenie z opisu sprawy wynika, iż wcześniejsze posiadanie było posiadaniem zależnym i nie może zostać zaliczone do biegu terminu zasiedzenia. Dopiero odmowa wydania tej nieruchomości nowemu sołtysowi spowodowała, iż posiadanie to zostało przekształcone w posiadanie samoistne i od tej daty należy liczyć bieg okresu niezbędnego do zasiedzenia nieruchomości.


Tagi: zasiedzenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/53796/Zasiedzenie-nieruchomo%C5%9Bci-wsp%C3%B3lnoty-gruntowej