Bigamia
22.11.2012
Generalną zasadą wynikającą z treści art. 13 Kodeksu rodzinnego jest zakaz zawierania związków małżeńskich przez osoby, które pozostaję w innym związku małżeńskim. W przypadku zawarcia takiego związku osoba mająca w tym interes prawny może żądać unieważnienia związku małżeńskiego. Zgodnie natomiast z art. 49 Ustawy prawo prywatne międzynarodowe o możności zawarcia małżeństwa rozstrzyga w stosunku do każdej ze stron jej prawo ojczyste z chwili zawarcia małżeństwa.
Natomiast Pani dokonała transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego. Zgodnie z art. 73 Prawo o aktach stanu cywilnego akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Wnioskodawca załącza do wniosku dokument stanowiący akt stanu cywilnego, który ma być wpisany, wraz z jego urzędowym tłumaczeniem. Kierownik ocenia jedynie, czy przedmiotem transkrypcji jest odpis aktu stanu cywilnego. Nie bada on w zasadzie merytorycznej strony aktu. Nie ustala, czy akt dotyczy małżeństwa bigamicznego lub małżeństwa, które nie zostało zawarte, chyba że uzyska w tej sprawie uprawdopodobnioną informację. W takiej sytuacji odmówi transkrypcji aktu zagranicznego, zawiadamiając w pierwszym przypadku prokuratora, w drugim zaś spowoduje sądowe unieważnienie aktu stwierdzającego zdarzenie, które nie nastąpiło, po uprzednim jednak jego wpisaniu do ksiąg stanu cywilnego ze względu na konieczność zamieszczenia wzmianki dodatkowej o unieważnieniu aktu.
Zgodnie bowiem z art. 206 Kodeksu karnego kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku w sprawie II AKa 61/2006 małżeństwo bigamiczne rodzi wszelkie skutki „ważnego” związku małżeńskiego, aż do chwili uprawomocnienia wyroku orzekającego jego unieważnienie.
Niezmiernie istotne postanowienie zapadło w sprawie I CZ 119/81 w której to Sąd Najwyższy uznał, iż względy celowości uzasadniają zawieszenie na podstawie art. 177 § 1 pkt 1 kpc postępowania w sprawie o unieważnienie małżeństwa bigamicznego, jeżeli sąd nabierze uzasadnionego okolicznościami sprawy przekonania, że istnieją widoki na rozwiązanie poprzedniego małżeństwa w toczącym się już procesie rozwodowym i - co się z tym wiąże - na konwalidację związku bigamicznego, który funkcjonuje zgodnie z podstawowymi założeniami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W mojej ocenie na chwilę obecną nie ma przesłanek do cofnięcia zezwolenia na osiedlenie się jakie zostało udzielone Pani mężowi. W art. 68 Ustawy o cudzoziemcach wymieniono sytuację w których zezwolenia na osiedlenie się może zostać cofnięte i omawiana sytuacja nie kwalifikuje się pod żadną z tam wymienionych przesłanek.
W celu jednak uregulowania dosyć niekomfortowej sytuacji prawnej w mojej ocenie jak najszybciej należy rozwiązać małżeństwo Pani męża z pierwszą żoną. Warto również spróbować złożyć wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie nadania obywatelstwa na czas trwania postępowania rozwodowego Pani męża.
Tagi: bigamia
Opinie naszych zadowolonych Klientów